Petr Melechin

is creating ElonX

Select a membership level

1 dolar a více

$1
per month
Poděkování na webové stránce a dobrý pocit z podpory nezávislých tvůrců!

3 dolary a více

$3
per month
Kromě poděkování na webu také dostanete možnost pravidelně hlasovat o tématech budoucích článků a o videích k přeložení

7 dolarů a více

$7
per month
– Poděkování, možnost hlasovat o budoucích článcích a videích.


– Některé články dostanete k přečtení o pár dnů dříve než ostatní! (jedná se o články, které nepojednávají o aktuálním dění)

65

patrons

$204

per month

About Petr Melechin

Jmenuji se Petr Melechin a v lednu 2017 jsem založil web ElonX, který má za cíl pravidelně a srozumitelně informovat o veškerém dění kolem společnosti SpaceX. Přišlo mi, že na česko-slovenské scéně chybělo místo, kde by člověk mohl najít pravidelné, aktuální kvalitní a detailní informace o SpaceX, a tak jsem dostal nápad vytvořit web ElonX.

Založení novinkového webu bylo z mé strany experimentem, neboť jsem nestudoval žurnalistiku ani jazykovědu, a zároveň jsem se v minulosti aktivně nevěnoval tvůrčímu psaní. Nevěděl jsem tedy, jak mi psaní vlastně půjde a jestli budou články někoho zajímat. Nebyl jsem si ani jistý, jestli mě to bude bavit, a tak jsem to prostě zkusil a nechal věcem volný průběh. Teď už uplynula dostatečně dlouhá doba na to, abych měl jasnější představu o tom, co provoz takového webu obnáší, jaký má potenciál a jestli to je něco, co bych chtěl dělat dlouhodobě. Odpověď je ano, ale budu potřebovat vaši pomoc.

Webu jsem za těch posledních pár měsíců věnoval už stovky hodin – nejen psaním článků a přehledů, ale také neustálým vylepšováním webu, živým zpravodajstvím, průběžným doplňováním aktuálních informací a také správou sociálních účtů na Facebooku a Instagramu, nemluvě o komunikaci s návštěvníky prostřednictvím diskuzí, komentářů, zpráv a emailů. Jedná se tak vlastně o práci skoro na plný úvazek, kterou ale zatím dělám zadarmo ve svém volném čase. Vzhledem k tomu, že zároveň mám normální práci, která mě živí, začíná být dlouhodobě neudržitelné, abych web ElonX nadále spravoval "jen tak".

Mám pro web velké plány, ale bez podpory vás fanoušků není z mé strany moc rozumné ani ospravedlnitelné věnovat webu ještě více času než teď na úkor mé hlavní práce a volného času. A jelikož osobně nemám rád bannerovou reklamu na stránkách, přijde mi lepší řešit to spíše formou dobrovolných příspěvků, ať už pravidelně přes službu Patreon nebo jednorázově (převodem na účet, PayPal apod.).

Podotýkám, že i když příspěvků nakonec třeba moc nebude, neznamená to, že ElonX skončí. Zatím plánuji web spravovat nadále (bez ohledu na příspěvky), ale zároveň nemůžu zaručit, že vždy budu mít čas dělat živé zpravodajství, nebo že vždycky budu schopen psát stejné množství článků jako doposud. Stejně tak se sníží pravděpodobnost rozšíření webu o další funkce či nové typy obsahu.

Když však uvidím, že o růst webu opravdu stojíte a jste ochotni tento zájem vyjádřit finanční podporou, můžu ve svém životě dát ElonX větší prioritu a nadále jej udržovat a rozvíjet s ještě větší vervou. Časem bych navíc mohl najmout pomocníky, díky čemuž bych mohl zajistit stálý přísun kvalitního obsahu, i když třeba já zrovna nebudu mít tolik času.

Pravidelným přispíváním zde na Patreonu můžete kromě dobrého pocitu získat v závislosti na výši měsíčního příspěvku také různé výhody jako jednotlivci (např. možnost hlasovat o tématech budoucích článků, nebo dokonce i možnost přečíst si velké články o něco dříve než ostatní).

Jelikož nemám moc představu o tom, jak velký zájem o přispívání bude, kampaň na Patreonu jsem pro začátek nastavil spíše provizorně a otevřeně a postupně budu strukturu a podobu odměn a cílů upravovat, rozšiřovar a ladit, až začne být jasnější, jaké finanční cíle jsou realistické a které nové funkce žádané.

Web Patreonu je bohužel pouze v angličtině, a tak pro jistotu přikládám návod, jak přispět:
  1. V pravém sloupci (REWARDS) vidíte výpis úrovní vašich odměn odvíjejících se od výše příspěvku (v amerických dolarech)
  2. V levém sloupci (GOALS) vidíte aktuální stav celkové výše všech příspěvků a také, kolik zbývá k dosažení dalšího z nastavených cílů, které odemykají odměny pro všechny
  3. Pokud se rozhodnete začít přispívat (díky!), vytvořte si na službě Patreon účet (tlačítko "Sign Up" v horní liště)
  4. Po dokončení registrace a přihlášení ("Log In" v horní liště) se vraťte na tuto kampaň ElonX a klikněte na tlačítko "Become a patron" v pravém horním rohu
  5. Na následující stránce vyberte, kolik chcete měsíčně přispívat (buď vyberte jednu z přednastavených úrovní, nebo nastavte libovolnou vlastní výši) a stiskněte "Continue"
  6. Na další stránce si ověřte, že výše příspěvku je podle vašich představ a následně vyberte, zda chcete platit kartou nebo přes PayPal
  7. Pokud jste spokojeni, stiskněte tlačítko "Confirm and Pledge"
  8. Obdržíte potvrzení na email
  9. Peníze vám budou strženy vždy první den v měsíci
Výši příspěvku lze kdykoli změnit či jej úplně zrušit (přes váš účet zde na Patreonu).

Příspěvek je zcela dobrovolný, web ElonX bude nadále přístupný všem bez ohledu na to, jestli finančně přispěli, nebo ne.

Předem děkuji všem z vás, kdo se rozhodnete jakkoli přispět! Zároveň připomínám, že kromě pravidelného přispívání na Patreonu můžete přispět také jednorázově (převodem na účet, PayPal apod.). A pokud přispět nechcete nebo nemůžete, vůbec to nevadí. Vážím si především vaší návštěvy a pokud chcete, můžete web podpořit i jinak než finančně – například tím, že nasdílíte nějaký můj článek na Facebooku či o webu řeknete přátelům.

Pokud máte nějaké nejasnosti či otázky, neváhejte se zeptat na webu ElonX nebo na emailu [email protected]. Stejně tak vítám nápady na další odměny, které by se vám líbily.
By becoming a patron, you'll instantly unlock access to 51 exclusive posts
2
Images
12
Links
6
Polls
32
Writings
By becoming a patron, you'll instantly unlock access to 51 exclusive posts
2
Images
12
Links
6
Polls
32
Writings

Recent posts by Petr Melechin

How it works

Get started in 2 minutes

Choose a membership
Sign up
Add a payment method
Get benefits