Altay Özcan

is creating Karia Yolu - The Carian Trail

Select a membership level

Official Patron

$5
per month
 • Patron-only Q&As

All-access Patron

$9
per month
 • Patron-only Q&As
 • Livestreams

VIP Patron

$20
per month
 • Patron-only Q&As
 • Livestreams
 • Patron-only autographed copy of each published book.

2

patrons

$13

per month

About Altay Özcan

ENGLISH BELOW
2013 yılından bu yana Türkiye'nin en uzun yürüyüş rotası olan Karia Yolu'nun bakımlarını ve tanıtımını yapmaktayım. National Geographic dergisinin seçimine göre Dünyanın En İyi 6 Macera Rotasından biri olan Karia Yolu üzerinde yerli ve yabancı bir çok insan yürüyüş yapmakta. Ve bu rotanın ayakta kalması için bir çok şeyin yapılması gerekmekte. 

1. Rota üzerinde insanların takip etmesi için konulan 'kırmızı - beyaz' renkli işaretlerin yenilemelerini yapmak. İki kişinin, ellerinde yağlı boyalar ve fırçalar ile yaptığı bu iş yaklaşık olarak 1km için 1 saat sürüyor. İşaretler patikalarda zaman zaman her 20 metrede bir atılıyor, toprak yollarda bu 100 metrede bir olabiliyor. 
2. Patikaların çalı çırpı temizliğinin yapılması. Artık köylüler tarafından çok kullanılmadığı için etraftaki çalılar patikaları ciddi oranda kapatıp geçilmeyi engelleyebiliyor. Bunun için bazı zamanlarda köylerden yevmiyeli olarak işçi tutarken, çoğu zaman da kendimiz (ben ve kız arkadaşım Rikki) çalışmaktayız. Ciddi derecede kapanmış olan 100 metrelik bir patikayı temizlemek iki kişi için yaklaşık 1 saat sürüyor. 

3. Yeni rotaların araştırılması. 850 km uzunluğuna sahip olan rotada kimi zaman arazi satın alınması, yol yapımı, baraj inşaatı, yangın gibi sebeplerle değişiklikler yapmak gerekebiliyor. Bunun için de sorunun olduğu bölgeye gidip alternatif rotalar araştırılıyor, eldeki seçeneklere bakılarak gerekli görüldüğü takdirde rota üzerindeki güzergah değiştirilebiliyor. 4-5 km'lik bir güzergahı araştırmak için çoğunlukla 15 km'lik bir rotanın yürünmesi gerekebiliyor.

4. Verilerin aktarımı / yayınlanması. www.kariayolu.com ve www.cariantrail.com siteleri üzerinden yürüyüş rotası ile ilgili tüm verilere ulaşılabiliyor. Alan adı, barınma hizmetleri (hosting), webmaster gibi masrafların yanı sıra, içerik yazımı, güncelleme yapılması, fotoğraf çekimi gibi bir çok şeyin de yapılması gerekli. Ayda ortalama olarak 2000 kişinin ziyaret ettiği bu sitenin tüm masraflarını ve içeriklerini kendim karşılamaktayım. 

5. Tanıtım ve sosyal medya. Karia Yolu'nun tüm dünyada tanınması için bir çok mecrada yayın yapıyoruz. Bu kimi zaman dergilere makale yazmak, kimi zaman fotoğraf çekmek, kimi zaman habercilerle iletişim halinde olmak veya gazeteci/fotoğrafçıların bölgeyi gezmesini sağlayarak oluyor. 

Yukarıda sayılan işlerin hepsini başka işlerden kazandıklarımla veya bizzat kendim (ve tabiki kız arkadaşımın desteği ile) gerçekleştirmekteyim. Her yıl binlerce lira harcanarak, aylar süren çabalarla yapılan bu işlerin gerçekleşmesi için ne yazık ki herhangi bir kurum veya işletme de maddi destekte bulunmamaktadır. Benim bu işten kendi payıma düşen tek kazancım çıkardığım rehber kitaplardan gelen gelir olmaktadır, ki harcadığım zaman ve paranın yanında hiç kalmaktadır. 

Ayda 5, 10, 20 USD (veya istediğiniz bir miktarı) ödeyerek Karia Yolu'nun ayakta kalmasına destekte bulunabilirsiniz. Karşılığında belki bir fotoğraf, belki bir paylaşımda teşekkür veya imzalı bir kitap alabilirsiniz. 

Karşılığında on binlerce insanın, dünyada pek benzeri olmayan bir coğrafyayı karış karış gezmesini ve farklı bir yolculuğa çıkmasını sağlayacak olduğunuzu bilmeniz yeter.  

___________
ENGLISH

I have been maintaining and promoting Turkey’s longest hiking trail, the Carian Trail, since 2013. Chosen as one of National Geographic’s Best 6 Adventures of 2021, the Carian Trail hosts many foreign and local hikers. But in order for this route to survive, there is much that needs to be done.
 • 1.Painting the red and white waymarks: for two people, paint and brushes in hand, waymarking one kilometer takes about one hour. We place marks up to every 20 meters on paths and as far apart as 100 meters on roads.
 • 2.Clearing paths of overgrown brush: Since local villagers don’t use these paths much anymore, they can become extremely overgrown and prevent hikers from getting through comfortably. Sometimes we hire locals to clear this overgrowth but more often than not, we (me and my girlfriend Rikki) clear it ourselves. 100 meters of badly overgrown path takes two people about 1 hour to clear.
 • 3.Finding new routes: In many places along this 850 kilometer-long trail, factors such as land changing hands, the construction of roads and dams, and wildfires make changing the route necessary. In these cases we travel to the problem area and research alternative routes, at times changing the route depending on the options at hand. Researching just a 4-5 km section can require walking 15 kilometers or more.
 • 4.Sharing information: Anyone can access information about the route through our websites www.kariayolu.com and www.cariantrail.com. Along with the cost of domain names, hosting, and web design, we are also tasked with many things such as content writing, updates, and photography. I, myself, fund or create every aspect of this website, which gets 2000 visitors a month.
 • 5.Promotion and social media: In order to share the Carian Trail with the world, we promote it across a variety of platforms. This can consist of writing articles for magazines, taking pictures, corresponding with journalists, or helping writers or photographers travel through the region.

I (with the help of my girlfriend) either personally fund or carry out every job listed above myself. Unfortunately we don’t have a single business or association sponsoring us, despite the work we do costing us thousands of Turkish Lira and taking up months of our time each year. The only source of income I obtain through the trail is the sale of my guidebooks, which doesn’t even come close to the amount of time and money put into this project.

By giving 5, 10, or 20 USD, you can help us keep the Carian Trail alive. In return you might receive a photograph, a personal thank you in one of our posts, or a signed copy of my guidebook.

By supporting us you’ll also give thousands of people the chance to explore this unique landscape, each on their own, individual journey.


Goals
$13.18 of $1,200 per month
Bu hedefe ulaştığımızda, Karia Yolu üzerindeki bir çok patikanın temizlenmesini köylerden yevmiye ile çalışan insan tutarak gerçekleştirebilir, rotalar üzerindeki işaretlerin yenilemelerini yapabilir, gönüllü çalışma gruplarının yeme-içme-konaklama ve transfer masraflarını karşılayabilir, kötü durumda olan levhaların yenilenmesini sağlayabiliriz. 

EN - If we can make 1200 USD, we can pay local villagers to clean the overgrown paths, rewaymark the routes, pay for the expenses (food, accommodation, transfer) of volunteer groups, and renew the signposts that are falling apart. Easier hiking conditions would make this one of the best hiking trails in the world. 
1 of 1
By becoming a patron, you'll instantly unlock access to 1 exclusive post
1
Writing
By becoming a patron, you'll instantly unlock access to 1 exclusive post
1
Writing

Recent posts by Altay Özcan

How it works

Get started in 2 minutes

Choose a membership
Sign up
Add a payment method
Get benefits