Bilim ve Gelecek

is creating | Popular science magazine | Web content | Videos | Events

Select a membership level

Aylık 1$ Destek
$1
per month
Aylık 1$ bağışlayarak Bilim ve Gelecek destekçiliğiniz süresince dergi e-abonesi olabilirsiniz.
Aylık 2$ Destek
$2
per month
Aylık 2$ bağışlayarak Bilim ve Gelecek destekçiliğiniz süresince dergi e-abonesi olabilirsiniz. 
Aylık 3$ Destek
$3
per month
Aylık 3$ bağışlayarak Bilim ve Gelecek destekçiliğiniz süresince dergi e-abonesi olabilirsiniz. 

13

patrons

About

Bilim ve Gelecek’in kulvarı

Bilim ve Gelecek, ülkemizde az sayıda bulunan bağımsız bilim ve düşün kolektiflerinden biri. 15 yıldır aylık Bilim ve Gelecek dergisini çıkarıyor. 10 yıldır popüler bilim kitapları yayımlıyor. Sayısı 17’yi bulmuş olan “50 Soruda…” kitap dizisi bu yayımların önemli parçalarından biri. Bilim ve Gelecek kolektifi birkaç aydır sürekli güncellenen bir web sitesi ile dijital yayıncılıkta da yerini aldı.

Bilim ve Gelecek bilimsel düşünce ve yöntemin hayatın her alanında toplumsal bir refleks haline gelmesini hedefliyor. Aydınlanmacı bir çizgide yayın yapıyor. Laikliğin, bilimsel düşüncenin toplumsallaşmasından geçtiğini savunuyor. Her türlü safsataya, hurafeye, bilimdışı anlayışlara ve şarlatanlığa karşı mücadele ediyor. İnsanlığın büyük özverilerle yarattığı Aydınlanma birikiminden güç alıyor.

Bilim ve Gelecek, bilimsel-teknolojik gelişmeleri sadece yansıtan ve haber yapan bir yayın organı değil. Bu gelişmeleri toplumcu bir bakış açısıyla sorguluyor; kimlerin elinde, hangi amaçlar için kullanılabileceğini de dert ediniyor. Bilimin metalaştırılmasına ve emperyalistlerin elinde yıkıcılığa dönüştürülmesine karşı emekten ve halkın yararından yana bir çizgiyi savunuyor.

Bilim ve Gelecek, herhangi bir sermaye ve politik güç odağının desteğini almayı başından itibaren reddediyor. Değişmez, değişmesi teklif dahi edilemez bir ilkesi var: Sıfır sermaye, sonsuz emek! Bu bir zaaf değil, tam tersine temsil ettiği çizginin sürekliliğinin ve başarısının garantisidir. Bilim ve Gelecek, okurlarının, yazarlarının, dostlarının katkılarıyla kolektif bir biçimde yayınını devam ettiriyor. Patronsuz bir yayındır Bilim ve Gelecek; kolektif ve karşılıksız emeğin yayınıdır.Yeni hedeflerimiz

Bilim ve Gelecek aydınlanmanın ve toplumcu bilim anlayışının kalesidir dedik ve bu kaleyi 15 yıldır tuğla tuğla ördük. Artık kaleden çıkmanın zamanı. Yeni bir hedefimiz var: Dijital yayıncılık olanaklarını da kullanarak bu çizgiyi daha geniş kesimlere ulaştırmak. Halkımızın tepesine karabasan gibi inmiş krizi, küçülerek ve yok olarak değil uygun bir biçimde büyüyerek aşmayı amaçlıyoruz. Somut olarak:

  • Türkiye’de ilk öğrenimden üniversitelere kadar eğitimin hali belli. Bilimsel düşünceyi ilke edinmiş ve alanlarında uzman öğretmenler ve öğretim üyeleri ile öğrencileri ve emekçileri internet olanaklarını kullanarak buluşturmayı hedefliyoruz. Adım adım, olabilecek her bilimsel alanda derslerin verildiği bir “Sanal Okul” ve “Sanal Üniversite” gerçekleştirmek en büyük hayallerimizden biri. 
  • Popüler bilim yayımcılığına, çocuk kitapları alanını öne alarak hız kazandırmayı hedefliyoruz. 
  • Şu anda sadece İstanbul, Ankara ve Küçükçekmece’de bulunan Bilim ve Gelecek temsilciliklerinin sayısını artırmayı ve bu büroları bilimsel kursların ve konferansların verildiği aydınlanma merkezlerine dönüştürmeyi hedefliyoruz. 
  • Emekçi semtlerine ve taşra kentlerine “Bilim Turneleri” düzenleyerek, bilim ve biliminsanları ile emekçileri ve gençleri buluşturmayı hedefliyoruz.
  • Bilim ve Gelecek dergisinin yayımını garanti altına almak ve daha zengin bir içeriğe kavuşturmak zaten sürekli bir hedefimiz.

Çağrımız

Yayıncılığın, özellikle de bilim yayıncılığının ancak büyük bir özveriyle kotarılabileceğini söyledik. Fakat bugün ülkemizin içinde bulunduğu durum, bilimsel düşünceyi toplumsallaştırma mücadelesinde daha fazla özveri gerektiriyor. Bu nedenle bütün okurlarımızı, dostlarımızı, yüreği bilimle atan her yurttaşımızı; hedeflerimizi birlikte gerçekleştirmek doğrultusunda Bilim ve Gelecek'e Patreon destekçisi olmaya davet ediyoruz.

How it works

Get started in 2 minutes

Choose a membership
Sign up
Add a payment method
Get benefits