Evrim Ağacı is creating science videos, articles, websites, and events.
703

patrons

Halen uzağında olsak da, hedefimiz net: En az 2000 Patreon destekçisine ulaşabilirsek, bir daha hiç kimseye bağımlı olmaksızın büyümeyi sürdürebiliriz! Sizlerin katkılarıyla bu hedefimize de ulaşacağımızdan eminiz! Patreon harici destek yolları için buraya tıklayabilirsiniz.


Evrim Ağacı Nedir?

Evrim Ağacı, Türkiye'nin en uzun soluklu, en eski, en köklü, en büyük, en güvenilen ve en çok ziyaret edilen bilim oluşumlarından birisidir. 5 Kasım 2010'da kurulmuş olan Evrim Ağacı, kurulduğundan bu yana tamamen ücretsiz bir şekilde bilim yazıları, makaleler, videolar, görseller ve çeşitli diğer içerikler hazırlamakta veya diğer dillerden Türkçeye güvenilir içerikleri kazandırmaktadır. Facebook Sayfası, Facebook Grubu, YouTube, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları aracılığıyla başta Türkiye, Azerbaycan, Almanya, Avusturya, ABD ve Kanada gibi ülkelerde olmak üzere her ay milyonlarca okura erişen Evrim Ağacı'nın en büyük hedefi, Türkiye'den çıkan amatör bir bilim oluşumunun tüm dünyada ses getirecek işlere imza atması ve Türkiye'yi uluslararası bilimsel platformda başarıyla temsil edebilmektir. Evrim Ağacı'nın vizyonunda, aşağıda bazıları belirtilmiş olan basamaklardan geçerek, başta Türkiye olmak üzere dünyada bilimsel farkındalığı ve modern bilimin halka etkin bir şekilde ulaştırılabilmesini sağlamaktır.


Hayallerimiz ve Hedeflerimiz

Evrim Ağacı olarak birçok sayıda planımız var. Bunların kimi küçük ve kısa vadeli, kimiyse büyük ve uzun vadeli çalışmalar. Özellikle gerçekleştirmeyi hayal ettiğimiz büyük projelerimiz için uzun seneler ve giderek artan ciddiyette ve yoğunlukta çalışmalar gerektirecek; ancak burada listelememizin sebebi, Evrim Ağacı okurları olarak sizlerin sadece misyonumuzu değil; aynı zamanda vizyonumuzu da görebilmenizdir.

Ne kadarını başarabiliriz, bunu ancak zaman gösterecek. Bildiğimiz tek bir şey var: Gece-gündüz demeden çalışıp, Türkiye’deki bilimsel düzeyi arttırmak ve aydınlanmayı sağlamak için elimizden geleni yapacak ve dijital içeriklerimiz (makaleler, görseller, videolar, vb.) her zaman ücretsiz olarak halkımız tarafından erişilebilir olacak. Ancak aklımızda gerçekleştirmek istediğimiz projeler için sizin yardımlarınız olmadan çoğunu başarmamız mümkün değil. İşte hayallerimizin bir kısmı:

 1. Evrim Ağacı'nı tam-zamanlı meslek haline getirmek.
 2. İçerik üreticilerimize emeklerinin karşılığını maddi olarak da ödeyebilmek.
 3. Evrim Ağacı Dergisi için ekip kurup, dergiyi düzenli olarak çıkarabilmek.
 4. Halka açık ve ücretsiz olan Türkiye Evrimle Tanışıyor etkinliklerimizi tüm illerimize yaymak.
 5. Türkiye'de çeşitli kafelere Bilim Cafesi statütüsü kazandırarak bilim kültürünü halk arasına yaymak.
 6. Yeni dijital projelere (bilimsel sosyal medya ağı, kitap platformu, bilim buluşma platformu, bilim dükkanı, vb.) imza atmak.
 7. Yayımladığımız popüler bilim kitaplarının sayısını ve sıklığını arttırmak.
 8. Her yaştan insanın katılacağı, bilimsel eğitim verilen yaz kampları başlatmak.
 9. Evrim Ağacı Stüdyoları'nı hayata geçirip video projelerimizi profesyonelleştirmek.
 10. Türkiye'de belgeselcilik ve doğa fotoğrafçılığı kültürünü yerleştirmeye yönelik çalışmalar başlatmak.
 11. Gelecek Bilimde isimli canlı yayınlarımızı profesyonelleştirmek ve TV yayınlarına dönüştürmek.
 12. Türkiye'de halkımıza açık bir Evrim Ağacı Bilim Merkezi kurmak ve tüm üniversitelerimizde öğrenci topluluğu şubeleri açmak.
 13. Evrim Ağacı Yayınevi adı altında bir basımevi ve yayınevi başlatabilmek ve kendi seçeceğimiz bilim kitaplarını dilimize kazandırmak, Türk bilim yazarlarını teşvik etmek.
 14. İngilizce içerikler üretmeye başlayarak Evrim Ağacı'nı uluslararası bir statüye kavuşturmak.
 15. Bir eğitim vakfı kurmak.
 16. ABD'de bir Evrimsel Bilimler Araştırma Merkezi açarak, Türkiye'den gelecek öğrencilere staj, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası programları sunabilmek.

Bu hayallerin çoğunu gerçekleştirebilmek için epey çaba gerekli ve maalesef maddi destekler olmaksızın uygulanmaları fazlasıyla zor ya da imkansız. Ancak biz, Türkiye'nin tüm bunlara ve çok daha fazlasına layık olduğuna inanıyoruz!

Bu yazının en tepesinde bazı ödeme yöntemleri paylaştık, ancak bizleri aslen ayakta tutmayı sağlayacak ve uzun yıllar sürdürülebilir kılacak olan seçenek Patreon. Eğer Patreon üzerinden en az 2000 düzenli destekçiye erişebilirsek, Evrim Ağacı'nı ömrümüz boyunca tam-zamanlı mesleğimiz olarak sürdürebilir ve hiçbir ek desteğe, sponsora, vb. ihtiyaç duymaksızın büyüyebilir ve Türkiye'deki aydınlanma mücadelesinin vazgeçilmez bir parçası haline gelebiliriz. Eğer maddi destek konusunda merak ettiğiniz noktalar varsa ve Patreon hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Eğer aklınıza takılan başka noktalar varsa da [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz. 

Maddi destek olabilseniz de, olamasanız da, her türlü:

Tiers
Koaservat
$1 or more per month

Eğer her okurumuz sadece bu ufak miktarı Evrim Ağacı'na verecek olsaydı, bir daha asla maddi destek aramak zorunda kalmazdık. Şimdi aramıza katılarak, çorbaya leziz bir tuz ekebilirsiniz. :)

Arkea
$2 or more per month
En düşük seviyenin birazcık ötesine geçmek isterseniz, bu seviye size göre!
Protista
$3 or more per month
Giriş-Orta düzeyde etkili bir bağışta bulunmak isterseniz, bu seçenek gerçekten fayda sağlayacaktır. Hedeflerimize ulaşmak için tüm okurlarımızın sadece %6'sının bu bağış miktarını seçmesi yeterli olacak!
Volvox
$5 or more per month
Bu bağış miktarı, Evrim Ağacı'na dikkate değer bir düzeyde katkı sağlamak isteyen okurlarımız için... Her 100 okurumuzdan sadece 4 tanesi bize bu bağışı sağlayacak olsa, hedeflerimize çoktan ulaşmıştık!
Ahtapot
$10 or more per month
Evrim Ağacı'nda gerçek ve gözlenebilir bir değişim yaratmak isteyenler, bu bağış miktarını seçebilirler. Çünkü bu miktar, bizi hedeflerimize dikkate değer miktarda yaklaştıracak!
Trilobit
$25 or more per month
Evrim Ağacı'nın sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla belli bir medyan (ortanca) bağış düzeyini tutturmak zorundayız. İşte bu kategori, tam da buna katkı sağlamak için var! Eğer ki bizi sürdürülebilir kılmak isterseniz, bu düzeyi seçebilirsiniz! 
Çamur Zıpzıpı
$50 or more per month
Evrim Ağacı'nın evrimine tam anlamıyla yön vermek, işte tam bu noktada başlıyor! Bu bağış düzeyini seçen okurlarımız sadece Evrim Ağacı'na can vermekle kalmayacak, aynı zamanda sürpriz 1 adet t-shirt kazanma fırsatına sahip olacak! 
Köpekbalığı
$100 or more per month
Bu cömert katkıyı sağlayan okurlarımızın her birine 1 adet sürpriz kitap  ve 1 adet sürpriz t-shirt hediye! Evrim Ağacı'nı kökten değiştirme imkanı sizlerin elinde!
Şempanze
$250 or more per month
Bu miktarda bağışta bulunan okurlarımız hem 3 sürpriz kitap, hem de 3 t-shirt kazanacaklar! Ayrıca onlara özel bazı videolarımız, imzalı hediyelerimiz ve ortak çalışmalarımız olacak! Sizinle irtibata geçeceğiz. ;)
Neandertal
$500 or more per month
Evrim Ağacı'nın dernekleşme ve vakıflaşma sürecindeki adımları atabilmesi için bu düzeyde katkılara ihtiyacımız bulunuyor.  Bu miktarda bağışta bulunan okurlarımız hem 5 sürpriz kitap, hem de 5 t-shirt kazanacaklar! Ayrıca Evrim Ağacı'nın kuracağı stüdyoda videolarımıza katılabileceksiniz!
HAL9000
$1,000 or more per month
Evrim Ağacı'nı on yıllar boyunca sürdürebileceğimiz kadar büyük bir katkı yapabilirsiniz! Bu düzeydeki katkılar bizi kısa sürede bir dernek, sonrasında da vakıf haline getirecektir. Bu noktadan sonra yaz kampları düzenleyebileceğiz! Ayrıca size 10 kitap, 10 t-shirt hediyemiz olacak. Ayrıca ve Evrim Ağacı'nın stüdyo çekimlerinde yer alacaksınız!
Goals
703 of 1250 patrons
İlk 3 büyük hedefimizden 2.'si olan bu seviyeye ulaşarak başaracaklarımızın kısaltılmış bir listesi şöyle:

 • Haftada 1-2 adet yerine, 2-3 video çekebileceğiz.
 • Bu hedefe ulaştığımız yıl içinde 1 yeni bilim kitabı yayımlayacağız!
 • Yazar ve editör ağımızı genişleterek her gün daha fazla bilim içeriği üreteceğiz.
 • Yılda en az 10 milyon eşsiz kişiye ve 15 milyon oturuma ulaşabileceğiz.
 • Mobil uygulamamızı profesyonel olarak geliştirebileceğiz.
 • Burada yayınladığımız ve Patreon destekçilerimiz sayesinde mümkün olan başarılarımıza her gün yenilerini eklemeye devam edebileceğiz.
 • Tüm geliştirmeleri gönüllü olarak yapan yazılımcımızı resmen işe alıp, maaş ödemeye başlayabileceğiz. Böylece daha fazla içerik, proje ve ürün üretebileceğiz.
 • Evrim Ağacı bünyesindeki 3 yeni internet girişiminin (Kreosus, Agora ve "Sürpriz") sürdürmemiz ve geliştirmemiz mümkün olacak!
 • Evrim Ağacı'nı ömrümüz boyunca tam-zamanlı bir meslek olarak sürdürme hedefimiz %63 oranında tamamlanmış olacak. 
 • İngilizce yayınlarımıza hız vererek ülkemizi dünyanın geri kalanında da temsil edebileceğiz.
 • Sadece Patreon'dan gelen desteklerle bile Türkiye'nin ilk bağımsız bilimsel medya işletmesi olacağız!
2 of 3
Halen uzağında olsak da, hedefimiz net: En az 2000 Patreon destekçisine ulaşabilirsek, bir daha hiç kimseye bağımlı olmaksızın büyümeyi sürdürebiliriz! Sizlerin katkılarıyla bu hedefimize de ulaşacağımızdan eminiz! Patreon harici destek yolları için buraya tıklayabilirsiniz.


Evrim Ağacı Nedir?

Evrim Ağacı, Türkiye'nin en uzun soluklu, en eski, en köklü, en büyük, en güvenilen ve en çok ziyaret edilen bilim oluşumlarından birisidir. 5 Kasım 2010'da kurulmuş olan Evrim Ağacı, kurulduğundan bu yana tamamen ücretsiz bir şekilde bilim yazıları, makaleler, videolar, görseller ve çeşitli diğer içerikler hazırlamakta veya diğer dillerden Türkçeye güvenilir içerikleri kazandırmaktadır. Facebook Sayfası, Facebook Grubu, YouTube, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları aracılığıyla başta Türkiye, Azerbaycan, Almanya, Avusturya, ABD ve Kanada gibi ülkelerde olmak üzere her ay milyonlarca okura erişen Evrim Ağacı'nın en büyük hedefi, Türkiye'den çıkan amatör bir bilim oluşumunun tüm dünyada ses getirecek işlere imza atması ve Türkiye'yi uluslararası bilimsel platformda başarıyla temsil edebilmektir. Evrim Ağacı'nın vizyonunda, aşağıda bazıları belirtilmiş olan basamaklardan geçerek, başta Türkiye olmak üzere dünyada bilimsel farkındalığı ve modern bilimin halka etkin bir şekilde ulaştırılabilmesini sağlamaktır.


Hayallerimiz ve Hedeflerimiz

Evrim Ağacı olarak birçok sayıda planımız var. Bunların kimi küçük ve kısa vadeli, kimiyse büyük ve uzun vadeli çalışmalar. Özellikle gerçekleştirmeyi hayal ettiğimiz büyük projelerimiz için uzun seneler ve giderek artan ciddiyette ve yoğunlukta çalışmalar gerektirecek; ancak burada listelememizin sebebi, Evrim Ağacı okurları olarak sizlerin sadece misyonumuzu değil; aynı zamanda vizyonumuzu da görebilmenizdir.

Ne kadarını başarabiliriz, bunu ancak zaman gösterecek. Bildiğimiz tek bir şey var: Gece-gündüz demeden çalışıp, Türkiye’deki bilimsel düzeyi arttırmak ve aydınlanmayı sağlamak için elimizden geleni yapacak ve dijital içeriklerimiz (makaleler, görseller, videolar, vb.) her zaman ücretsiz olarak halkımız tarafından erişilebilir olacak. Ancak aklımızda gerçekleştirmek istediğimiz projeler için sizin yardımlarınız olmadan çoğunu başarmamız mümkün değil. İşte hayallerimizin bir kısmı:

 1. Evrim Ağacı'nı tam-zamanlı meslek haline getirmek.
 2. İçerik üreticilerimize emeklerinin karşılığını maddi olarak da ödeyebilmek.
 3. Evrim Ağacı Dergisi için ekip kurup, dergiyi düzenli olarak çıkarabilmek.
 4. Halka açık ve ücretsiz olan Türkiye Evrimle Tanışıyor etkinliklerimizi tüm illerimize yaymak.
 5. Türkiye'de çeşitli kafelere Bilim Cafesi statütüsü kazandırarak bilim kültürünü halk arasına yaymak.
 6. Yeni dijital projelere (bilimsel sosyal medya ağı, kitap platformu, bilim buluşma platformu, bilim dükkanı, vb.) imza atmak.
 7. Yayımladığımız popüler bilim kitaplarının sayısını ve sıklığını arttırmak.
 8. Her yaştan insanın katılacağı, bilimsel eğitim verilen yaz kampları başlatmak.
 9. Evrim Ağacı Stüdyoları'nı hayata geçirip video projelerimizi profesyonelleştirmek.
 10. Türkiye'de belgeselcilik ve doğa fotoğrafçılığı kültürünü yerleştirmeye yönelik çalışmalar başlatmak.
 11. Gelecek Bilimde isimli canlı yayınlarımızı profesyonelleştirmek ve TV yayınlarına dönüştürmek.
 12. Türkiye'de halkımıza açık bir Evrim Ağacı Bilim Merkezi kurmak ve tüm üniversitelerimizde öğrenci topluluğu şubeleri açmak.
 13. Evrim Ağacı Yayınevi adı altında bir basımevi ve yayınevi başlatabilmek ve kendi seçeceğimiz bilim kitaplarını dilimize kazandırmak, Türk bilim yazarlarını teşvik etmek.
 14. İngilizce içerikler üretmeye başlayarak Evrim Ağacı'nı uluslararası bir statüye kavuşturmak.
 15. Bir eğitim vakfı kurmak.
 16. ABD'de bir Evrimsel Bilimler Araştırma Merkezi açarak, Türkiye'den gelecek öğrencilere staj, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası programları sunabilmek.

Bu hayallerin çoğunu gerçekleştirebilmek için epey çaba gerekli ve maalesef maddi destekler olmaksızın uygulanmaları fazlasıyla zor ya da imkansız. Ancak biz, Türkiye'nin tüm bunlara ve çok daha fazlasına layık olduğuna inanıyoruz!

Bu yazının en tepesinde bazı ödeme yöntemleri paylaştık, ancak bizleri aslen ayakta tutmayı sağlayacak ve uzun yıllar sürdürülebilir kılacak olan seçenek Patreon. Eğer Patreon üzerinden en az 2000 düzenli destekçiye erişebilirsek, Evrim Ağacı'nı ömrümüz boyunca tam-zamanlı mesleğimiz olarak sürdürebilir ve hiçbir ek desteğe, sponsora, vb. ihtiyaç duymaksızın büyüyebilir ve Türkiye'deki aydınlanma mücadelesinin vazgeçilmez bir parçası haline gelebiliriz. Eğer maddi destek konusunda merak ettiğiniz noktalar varsa ve Patreon hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Eğer aklınıza takılan başka noktalar varsa da [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz. 

Maddi destek olabilseniz de, olamasanız da, her türlü:

Recent posts by Evrim Ağacı

Tiers
Koaservat
$1 or more per month

Eğer her okurumuz sadece bu ufak miktarı Evrim Ağacı'na verecek olsaydı, bir daha asla maddi destek aramak zorunda kalmazdık. Şimdi aramıza katılarak, çorbaya leziz bir tuz ekebilirsiniz. :)

Arkea
$2 or more per month
En düşük seviyenin birazcık ötesine geçmek isterseniz, bu seviye size göre!
Protista
$3 or more per month
Giriş-Orta düzeyde etkili bir bağışta bulunmak isterseniz, bu seçenek gerçekten fayda sağlayacaktır. Hedeflerimize ulaşmak için tüm okurlarımızın sadece %6'sının bu bağış miktarını seçmesi yeterli olacak!
Volvox
$5 or more per month
Bu bağış miktarı, Evrim Ağacı'na dikkate değer bir düzeyde katkı sağlamak isteyen okurlarımız için... Her 100 okurumuzdan sadece 4 tanesi bize bu bağışı sağlayacak olsa, hedeflerimize çoktan ulaşmıştık!
Ahtapot
$10 or more per month
Evrim Ağacı'nda gerçek ve gözlenebilir bir değişim yaratmak isteyenler, bu bağış miktarını seçebilirler. Çünkü bu miktar, bizi hedeflerimize dikkate değer miktarda yaklaştıracak!
Trilobit
$25 or more per month
Evrim Ağacı'nın sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla belli bir medyan (ortanca) bağış düzeyini tutturmak zorundayız. İşte bu kategori, tam da buna katkı sağlamak için var! Eğer ki bizi sürdürülebilir kılmak isterseniz, bu düzeyi seçebilirsiniz! 
Çamur Zıpzıpı
$50 or more per month
Evrim Ağacı'nın evrimine tam anlamıyla yön vermek, işte tam bu noktada başlıyor! Bu bağış düzeyini seçen okurlarımız sadece Evrim Ağacı'na can vermekle kalmayacak, aynı zamanda sürpriz 1 adet t-shirt kazanma fırsatına sahip olacak! 
Köpekbalığı
$100 or more per month
Bu cömert katkıyı sağlayan okurlarımızın her birine 1 adet sürpriz kitap  ve 1 adet sürpriz t-shirt hediye! Evrim Ağacı'nı kökten değiştirme imkanı sizlerin elinde!
Şempanze
$250 or more per month
Bu miktarda bağışta bulunan okurlarımız hem 3 sürpriz kitap, hem de 3 t-shirt kazanacaklar! Ayrıca onlara özel bazı videolarımız, imzalı hediyelerimiz ve ortak çalışmalarımız olacak! Sizinle irtibata geçeceğiz. ;)
Neandertal
$500 or more per month
Evrim Ağacı'nın dernekleşme ve vakıflaşma sürecindeki adımları atabilmesi için bu düzeyde katkılara ihtiyacımız bulunuyor.  Bu miktarda bağışta bulunan okurlarımız hem 5 sürpriz kitap, hem de 5 t-shirt kazanacaklar! Ayrıca Evrim Ağacı'nın kuracağı stüdyoda videolarımıza katılabileceksiniz!
HAL9000
$1,000 or more per month
Evrim Ağacı'nı on yıllar boyunca sürdürebileceğimiz kadar büyük bir katkı yapabilirsiniz! Bu düzeydeki katkılar bizi kısa sürede bir dernek, sonrasında da vakıf haline getirecektir. Bu noktadan sonra yaz kampları düzenleyebileceğiz! Ayrıca size 10 kitap, 10 t-shirt hediyemiz olacak. Ayrıca ve Evrim Ağacı'nın stüdyo çekimlerinde yer alacaksınız!