Jan Maresh

is creating comic book and illustrations

Select a membership level

Novice
$1
per month

Thank you, Novice for your support!
You will get: 


- Access to the latest information 


-Přístup k nejnovějším informacím


Apperentice
$5
per month

Thank you very much Apperentice for your support!
You will get: 


- Access to the latest information 

- Printable coloring page (lineart)


- Přístup k nejnovějším informacím 

- Lineart, který si můžete vytisknout a vybarvit


0

patrons

About

ENG: Welcome to my Patreon page!
My name is Jan Maresh. I'm a comic drawing and illustrator. I like drawing fantasy. Look at my social networks and my website janmaresh.cz. I hope you like it.

My big personal project is "The Witch Story". It's from fantasy environment and a fairy-tale themes. I created it in my traditional technique, consisting of paintings (watercolor, acrylic, ink ...), sketches and linearts.

My other planned project is a comic book from dark and magical environment. The comic book The Witch Story I will draw with digital technique. 
I still have to divide my time between the work that feeds me and my own art projects. Your support will give me more time and focus for making illustrations and comics.

The members will see my work first before the social networks. They will have the latest information about my work. They will see my sketches and the processes of my artworks. The members will get a printable coloring page once a month.

This page is partly in Czech language, because my English isn't very good. My comics will be translated into English language.
Thank you all for your support. It helps me to achieve my goals and to develop my skills.


CZ: Vítejte na mé Patreon stránce.
Jmenuji se Jan Mareš, jsem komiksový kreslíř a ilustrátor. Rád kreslím fantasy a pokud ještě neznáte moji tvorbu, tak ji najdete na sociálních sítích a nebo na stránce janmaresh.cz.

Můj velký projekt je Příběh čarodějky, kvůli kterému jsem také založil tuto stránku. Čarodějka z počátku vznikala tradičními technikami, ovšem když jsem uvažoval, že z ní udělám i komiks, rozhodl jsem se pro digitální techniku. Díky tomu pomalu ztratila pohádkovou atmosféru a získala svoji tvář. 

Zde na Patreonu můžete podpořit své oblíbené tvůrce. Pokud se vám líbí, co dělám, můžete mě a mé projekty také tímto způsobem pravidelně podporovat. 
Patreon mám stále ve vývoji, ale i přesto dostanete víc než na sociálních sítích. Třeba skici, nebo postupy práce. Přispěvatelé vyšší úrovně dostanou jednou za měsíc lineart, který si mohou vytisknout a vybarvit.

Tuto stránku jsem založil, protože už nechci dělit svůj čas mezi prací, která mě živí a která mě baví. Chci žít svůj příběh! Vaše podpora mi poskytne více svobody a času na kreslení, tvorbu a vyprávění příběhů. Mým cílem je mít 1000 patronů, kteří mohou měsíčně přispět již od 1 dolaru.

Všem děkuji za podporu, velmi si toho cením! Pomůže mi to dosáhnout mých cílů a rozvíjení dovedností.

Goals
0 of 50 patrons
To je skvělý začátek dlouhé cesty! :)

This is a great start to a long journey! :)
1 of 1
By becoming a patron, you'll instantly unlock access to 4 exclusive posts
4
Images
By becoming a patron, you'll instantly unlock access to 4 exclusive posts
4
Images

Recent posts by Jan Maresh

How it works

Get started in 2 minutes

Choose a membership
Sign up
Add a payment method
Get benefits