Kültür Envanteri

is creating digital archive platform for the cultural heritage

4

patrons

About Kültür Envanteri

Kültür Envanterikulturenvanteri.com, kültür varlıklarını belgeleyen, haritalandıran bir arşiv projesidir.

İçerik olarak şu anda Anadolu, Balkanlar, Ortadoğu ve yakın coğrafyasına odaklanıyoruz. Türk kültürü ile bağlantılı farklı medeniyetlerden günümüze kalan, kültürel anlamda önem taşıyan tüm mimari eserleri konu alıyoruz. İçeriğimiz konusunda kesin bir çerçevemiz yok. Editörlerin ilgi alanlarına göre giderek çeşitleniyor ve kapsamımız böylece şekilleniyor.

Projeye başlarken önceliğimiz zamanın ruhuna uygun bir şekilde ortak bilgi üretiminin mümkün olabileceği bir yapı inşa etmekti. "Kültürel Ortak Miras" tanımını konu alan bir arşivleme projesi için bu katılımcı yaklaşımın öncelikli olduğunu düşündük.

Gönüllü editörlerimiz ile birlikte bu güne kadar 20.000'in üzerinde kültür varlığını tasnif ettik ve haritalandırdık. Böylece kültür varlıkları konusunda benzersiz içeriği ile herkesin erişimine açık bir arşiv halinde geldi.

Kültür Envateri, tamamen bağımsız bir girişim olarak doğdu. Projemizi, uğraşlarımız sonucu çok memnun olduğumuz bir noktaya getirdik. Fakat uzun soluklu bir girişim olmak ve arşivimizi daha da geliştirmek niyetindeyiz. Ama bunun için kendi çabalarımızın ötesinde, sizin desteğinize de ihtiyacımız var.

Ortak hafızamızı konu alan ve içeriğini de bir arada geliştirdiğimiz Kültür Envanteri Projesinin, bu dayanışma ruhuna uygun bir şekilde, yapacağınız bağışlar sayesinde hayatta kalıyor olması bizim için ayrıca değer taşıyacak.

Destekleriniz ile Kültür Envanteri'nin maddi anlamda kendi kendini idame ettiren bir web uygulaması olmasını sağlayabileceğiz.

Arşiv içeriğini sürekli güncel tutmak, yeni bilgi girişi yapmak, var olan içeriği kontrol etmek ve düzenlemek gibi editöryal çalışmalarımıza daha fazla vakit ayırabileceğiz.

Sitenin sonraki sürümlerinde kullanıcılar için özel bazı araçlar ve çoklu dil desteği sunabileceğiz.

Destekleriniz için şimdiden teşekkür ediyoruz.

kulturenvanteri.com

How it works

Get started in 2 minutes

Choose a membership
Sign up
Add a payment method
Get benefits