Lia Paugsch

is creating ethereal fine art photography

About Lia Paugsch

I am very grateful that you visited my Patreon site!

I'm Lia Paugsch, a fine art photographer from Slovakia, living near the High Tatras. My great passion is to roam the natural beauties with my Czechoslovakian wolfdog named Wolf, and I like to insert a mysterious and wild connection between human and nature and animals into my photographs.

My journey through photography led through various turns, and sometimes it cost me a lot of energy to decide which way to go, because I enjoy simply creating. Create absolutely anything. I went through periods when I photographed mostly families and pets, couples and weddings, but over time I realized that I need to go back to the beginning, when it was just me and Wolf.

At the moment, my work is dominated by artistic portraits and our daily wanderings with Wolf.
Thanks to Patreon, you can support my work and not only a financial gift but also your feedback is a great motivation for me to continue to create and, in return, I will give you my behind-the-scenes tips and tricks on how to do fine art photography.
...
Som veľmi vďačná, že ste navštívili moju stránku na Patreone!

Som Lia Paugsch, fine artová fotografka zo Slovenska, žijúca neďaleko Vysokých Tatier. Mojou veľkou vášňou je túlanie sa po prírodných krásach s mojim československým vlčiakom Vlkom a do mojich fotografií rada vkladám tajuplné a divoké prepojenie človeka s prírodou a zvieraťom.

Moja cesta fotografiou viedla rôznymi odbočkami a niekedy ma stálo veľa síl rozhodnúť sa, ktorým smerom sa vydať, pretože ma baví jednoducho tvoriť. Tvoriť úplne čokoľvek. Prešla som si obdobiami, kedy som fotila prevažne rodiny a domácich miláčikov, páriky a svadby, no časom som si uvedomila, že sa potrebujem vrátiť na začiatok, kedy sme boli len ja a Vlk.

Momentálne v mojej tvorbe dominujú umelecké portréty a naše každodenné potulky s Vlkom. Vďaka Patreonu môžete podporiť moju tvorbu a nielen finančný dar, ale aj vaša spätná väzba je pre mňa veľkou motiváciou do ďalšej tvorby a na oplátku vám prezradím moje zákulisné tipy a triky, ako robiť výtvarnú fotografiu.
By becoming a patron, you'll instantly unlock access to 3 exclusive posts
24
Images
1
Video
By becoming a patron, you'll instantly unlock access to 3 exclusive posts
24
Images
1
Video

Recent posts by Lia Paugsch

How it works

Get started in 2 minutes

Choose a membership
Sign up
Add a payment method
Get benefits