200 Yüreği Aydınlık Dost Arıyorum...
  

Merhaba;

Sizlerle beraber başlattığımız Türkiye’nin ilk serbest gazetecilik çalışması tüm zorluklara, baskılara rağmen sürüyor.

2010 yılından beri TV ekranları olmadan, gazete köşelerini kapmadan sadece bilgiyi, olayları yorumlayarak kimsenin himayesinde olmadan alın terimizle bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz.

**

Türkiye’de yaşıyoruz, Türkiye’de mesleğimizi icra ediyoruz. Hatalarımızla, doğrularımızla çizgimizi ilk günden itibaren değiştirmeden ilerledik.

Her olumsuzluğa rağmen pes etmedik. Aslında insanın kendi doğruları yazması etik değildir ama hafızalarımızı zorlarsak neleri birlikte başardığımızı, neleri doğruladığımızı hep birlikte yine göreceğiz.

**

15 Temmuz sonrası çoğulcu klasik medya, tamamen tekçi medyaya evirildi. Bizler böylesine bir atmosferde gittiğimiz her platformda, görüştüğümüz her insanla “Serbest- Bağımsız Gazeteciyiz” demenin onuruyla ayakta kaldık.

Bugünlerde bunu demenin acı zorluklarını açık ve otokontrol baskılarını iliklerimize kadar hissetsek bile nerede olursak olalım, hangi platformda sizlerle buluşursak haklılığı, doğruluğu haykırmaya devam ettik.

**

Bizleri bilen bilir. İlk gün yola çıkarken daha bu ülkede bu kavramlar bu kadar yaygınlaşmamışken “Vicdan – Adalet – Cesaret” mottosunu gururla söyledik. Yıllardır bu ülkenin en büyük gereksinimin bu 3’leme olduğunu dostlarımıza anlattık. Şimdi bu mottonun ne kadar önemli olduğuna hepiniz acı şekilde tecrübe ederek şahitsiniz.

**

Ne yaptığımızı değil neler yapacağımızı sizlere anlatmak gerekiyor. Eğer buraya kadar okumuşsanız ne mutlu sizlere…

Sizlerin önerisiyle bir Youtube kanalı oluşturduk. O kadar ilkel koşullarda tek kişilik gazetecilik örneği sergileyerek onlarca video çektik. Belki yayın kalitemiz belki kelimesinin de ötesinde çok kötü. Ama içerik olarak heyecanımız ve iddiamız sürüyor. Çok yakında 23 Derece edindiği tecrübeleri sizlerle daha özgün videolarla paylaşacak.

Bununla birlikte Ağustos ayı itibariyle Twitter hesabımız üzerinden düzenli, özgün bilgisellerimize geri döndük. Özgür kaldığımız sürece de bu bilgiselleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

**

Peki sizlerden ne istiyoruz. Samimi olmak gerek. Maddi taleplerimiz sürdürebilirliğimiz acısından hayati hatta can suyu niteliğinde. Nelerle nasıl mücadele ettiğimizi sizlerle paylaşmak, mesleğimizin zorluğunu ajite etmek istemiyorum. 

Bununla birlikte hala stüdyo çalışmamız devam etmekte olup bir tane gönüllümüz gereksinimimiz olan 9 teknik cihazdan birisine sponsor olmadı. Bu yüzden 3 yılı aşkındır yarenlik yapan telefonumuzla imkansızı mucizeye çevirmek için çaba sarf ediyoruz.

Şimdi sizlerle yine samimi bir talepte bulunmak istiyorum.

200 gönüllüye, 200 destekçiye, 200 sponsora, 200… Gökhan Özbek tabiriyle “200 yüreği aydınlık dosta” ihtiyacım var.

Ucu açık olmaması için bir hedef koyduk. Ailevi ve mesleki sorumluluklarımızı asgari düzeyde gerçekleştirmek için. 

3 alternatif sunuyoruz sizlere;

  

  

1- Patreon üzerinden asgari 15 dolar ve üstü destek. ( Durumu biraz daha iyi olanlar bu 200 kişilik hedef için 15 ve katlarında destek olması önemlidir. Tabi bu rakamın altında destek olanlar çağrımızı yerine getirmesi açısından katkı miktarını 15 dolar düzeyine yükseltmelerini talep ediyoruz)

2- Patreon üzerinden destek olamayacaklar aylık 50 TL’den yıllık 600 TL’lik serbest gazetecilik desteği. ( Ödeme yöntemi ve kanalları için twitte hesabımıza doğrudan mesaj atınız )

3- Eylül’de günlük yayına başlayacak olan 23 Derece kanalımız için 1 seferlik bir teknik cihaz sponsorluğu.

Bu 3 alternatiften birisini tercih edenler lütfen bu yazıyı okuduğu an ister Twitter – Doğrudan Mesaj yoluyla iletişime geçsinler. 

Birde bazı arkadaşlarımızdan şu tür eleştiriler alıyoruz. Bana gelene kadar destekçileri vardır gibisinden. Baştan beri tüm destekçilerimize şeffaf olduk. Dönem dönem bilgilendirme mailleri attık. Sen yoksan, kimse yok demek istiyorum. Başkaları da yok! Şu an Patreon’da destekçi sayımız 94. Üstelik ortalaması 6 dolar civarında. 

Hayatında bir bayiden gazete almamış insan bu talebimizi asla anlayamaz. Boşuna onları ikna etmek için zaman da kaybetmeyeceğim. Ama ben inanıyorum ki 200 yüreği aydınlık dost çıkacak. Ve inanıyorum ki bu ay sonu Çanakkale’de  #AdaletKurultayı nda biz yeni teknik olanaklarımızla canlı yayın yapacağız.

Unutmayınız az destek olmak, hiç destek olmamaktan daha iyidir…

Değerli vaktinizi aldığım için özür dilerim. 

**

Bundan sonrası artık sizlerin “Vicdan- Adalet- Cesaret” süzgecine kalmış. 200 kişi arasında olmak isteyen ve ya durumu uygun olmayan ama birden fazla kişi adına katkı sunmak isteyen dostlarımızı ertelemeden, amasız, lakinsiz ve değer verdikleri bizlere mesaj atmasını bekliyorum. Ben samimiyim, ben dostum diyenler ilk görev aslında sizlerin…

Elbette yüreği bizler için çarpan ama zorluklarla mücadele edenler var aramızda onlara saygım sonsuz onlarla da doğrudan mesaj yoluyla iletişim kurmak, motive edici cümlelerine şahit olmak isterim. Sonuçta bu yazıyı sabırla sonuna kadar okuyan ancak samimi dostlarımızdır. Ve tecrübe ile sabittir ki nice dostlarımız dediklerimiz okumadılar…


Gökhan ÖZBEK