Sirné doly sopky Kawah Ijen (Sulfur Mines of Kawah Ijen Volcano)

English below

Sirné doly sopky Kawah Ijen

Sopka Kawah Ijen na východní Jávě v Indonésii je místo, které doslova neživé ožívá. Obrovský kráter sopky, jenž je zatopen sirnou vodou oplývá úžasnými barvami hlavně ráno při východu slunce. Lidé se sem sjíždí z celého světa, aby toto nádherné přírodní dílo viděli.

Ještě ale nedávno znali tuto zem pouze chudí horníci. Po staletí tady totiž těží žlutou síru, v otřesných podmínkách, kterou po vynesení z kráterů prodávají za pár drobných. Uživí je to, ale daň je vysoká. Málokterý dělník se dožije svého stáří.

Nikdy nezapomenu, jak jsem se sám stal obětí sirné mlhy, která mne obklopila ze všech stran. Pálení očí, těžké dýchání, ale i nemožná orientace v terénu způsobila, že jsem zpanikařil a málem skončil v jezeře plném kdoví jaké kyseliny. Byl to ale neuvěřitelný zážitek, který jsem zdokumentoval v této reportáži.

Lokalita: Kawah Ijen, Východní Jáva, Indonésie
Pořízeno: Březen 2018
Fotoaparát: Nikon D5600


Sulfur Mines of Kawah Ijen Volcano

Kawah Ijen volcano in eastern Java in Indonesia is a place that literally lifeless comes alive. The huge crater of the volcano, which is flooded with sulfur water, abounds with amazing colors mainly at sunrise in the morning. People come here from all over the world to see this wonderful natural work.

But recently, only poor miners knew this land. For centuries, they have mined yellow sulfur, in appalling conditions, which they sell for a few small craters. They do it, but the tax is high. Few workers live to their old age.

I will never forget how I myself became a victim of the sulfur mist that surrounded me from all sides. Burning eyes, heavy breathing, but also impossible terrain orientation made me panicked and almost ended up in a lake full of what kind of acid. But it was an incredible experience that I documented in this report.

Location: Kawah Ijen, East Java, Indonesia
Taken: March 2018
Camera: Nikon D5600


Tier Benefits
Recent Posts