Akkuyu Nükleer Santrali'ni Yapan Rosatom'dan Evrim Ağacı'na Teklif Hakkında

Sevgili destekçilerimiz,

Normalde bu tarz şeyleri açıktan paylaşmayı tercih etmiyoruz; ancak konu gündemde olduğu için takipçilerimizle paylaşmakta fayda görüyoruz:

Akkuyu Nükleer Santrali'ni inşa eden Rus Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, Evrim Ağacı'nda yayınlamak üzere her biri 1 dakikalık 6 adet reklam filmi için fiyat istedi.

Ekibimizle konu üzerine birkaç gün mesai harcadıktan sonra, ülkemiz için böylesine önemli bir konu hakkında tek taraflı bir reklam yayını yapmanın, Evrim Ağacı'nın değerleri, bilimsel vizyon anlayışı ve izlediği bilimsel etik ilkeleriyle uyuşmayacağı kanaatine vardık. Çünkü konu hakkında bilimsel arka plan ne olursa olsun, halk arasında yaygın bir endişe ve tedirginlik olduğu gerçeği göz ardı edilemez. 

Bu şartlar altında, taraflardan sadece bir tanesinin maddi gücü sayesinde sesini daha gür çıkarmasına araç olmanın hatalı olduğu kanaatindeyiz.

Öte yandan, nükleer santrallerin bir enerji kaynağı seçeneği olarak tutulmasına prensipte karşı olmayan, sırf patlama tehlikesinden yola çıkarak bir çırpıda, tamamen göz ardı edilmesini doğru bulmayan; daha da önemlisi bilimsel her meselenin sistemli münazara ilkeleri çerçevesinde tartışılması gerektiğini düşünen bir ekip olarak, kendilerine bir karşı teklifte bulunduk.

Rosatom'a Götürdüğümüz Teklif

Teklifimiz, Evrim Ağacı hakemliğinde bir münazara oldu. 

Rosatom uzmanlarından biri ile, atom enerjisinin potansiyel tehlikeleri üzerine çalışan, bizim seçeceğimiz bir akademisyenimizin canlı yayında münazara etmesini, bunu ÜCRETSİZ olarak yapacağımızı söyledik.

Çünkü ancak bu tarz bir program sayesinde maddi çıkarlar bir kenara konulabilir ve nükleer enerjinin avantajları ve dezavantajlarından halkımız dürüst ve açık bir şekilde haberdar edilebilir. Bu da, kamuoyunu doğru ve bilimsel bir şekilde yönlendirmek olacaktır. Dahası, kurulmakta olan nükleer santralin Dünya'daki emsallerine kıyasla güvenlik, temizlik, verimlilik, prensipler, donanım, eğitim, vb. konularda kıyaslanması, bu kıyaslardan çıkan sayıların ne anlama geldiği ancak tarafsız bir programda anlatılabilir ve yorumlanabilir.

Teklifimizde, tarafların tamamen eşit süre hakkı olacağı, bizim moderatörlüğümüzde YouTube kanalımız üzerinden canlı olarak yayınlanacağı ve halkımıza tamamen açık olacağı teminatını verdik.  "Münazara" kavramının ne olduğunu, TV'deki "tartışma" programları ile alakasızlığını ve belli münazara kuralların (süre, biçim, vb.) takip edileceğini söyledik.

Ne yazık ki aradan geçen 12 gün içinde herhangi bir dönüş alamadık. 

Haber gelirse, sizleri bilgilendireceğiz.

Destekleriniz Neden Önemli?

Bize bu şekilde çok sayıda reklam teklifi geliyor; ancak bunlardan sadece Türkiye'deki bilim algısını güçlendirecek olanları seçmek istiyoruz.

Ne var ki, bugüne kadar kabul etmeye değer, vizyonumuzda ortak olarak anlaşabileceğimiz bir teklifle gelen herhangi bir firma olmadı. Dolayısıyla bugüne kadar hiçbir özel firmadan maddi destek almadık.

Buna karşılık, Evrim Ağacı'nın bu dev firmaların fazlasıyla seçici radarı içine girmiş olması, çalışmalarımızın ne kadar etkili olduğunun göstergelerinden sadece bir tanesi. Durmaksızın büyümek, daha çok üretmek, tüm bunları yaparken itinayla çizgimizden sapmamak için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz.

Rosatom'un birçoklarının ikinci kez düşünmeden üzerine atlayacağı bu teklifi reddedebilmemizin (ya da ücretsiz ve halka fayda sağlayacak bir alternatife modifiye edebilmemizin), dolayısıyla tarafsız kalabilmemizin yegâne yolu, sizler tarafından destekleniyor olduğumuz gerçeği.

Sizlerin destekleri olmasaydı,hayatta kalabilmek için mecburen reklam tekliflerini kabul etmek zorunda kalacaktık.

Sizden ricamız, eğer bu çağrımızı görüyorsanız destekçilerimiz arasına katılmanız, mümkünse destek düzeyinizi arttırmanız veya etrafınızda modern bilime ilgi duyan, destek olmak isteyen kişilere ulaşarak onları bize destek olmaya teşvik etmeniz. Çünkü buna ihtiyacımız var. 

Bizi özgür, bağımsız ve tarafsız kılan siz kalbi güzel destekçilerimize özel bir teşekkürü borç biliyoruz.

İyi haftalar! ♥

Become a patron to

221
Unlock 221 exclusive posts
Be part of the community
Connect via private message