Fact check na přání - Drahoš a milion od nadace pro děti

První z rychlých ověření reality na přání. Aktuálně znovu (netuším proč, když prezidentské volby už jsou dávno pryč) lítá po Facebooku a maily "kauza" - Drahoš vzal peníze od nadace pro děti. Celý příspěvek třeba zde: (Facebook). Jdeme na to. Jako vždy kopíruji část textu té zprávy a v odrážce přidávám ověření (včetně odkazů na zdroje).

Na úvod - tento text se objevil už v lednu 2018, tehdy byl pod ním podepsán například Jiří Vyskočil. Text se šířil i jinde. Nadpis: " Kalousek doporučil slušného člověka!" zůstal beze změny, lze dohledat. Ověřoval jsem už dříve, tohle je souhrn se zdroji.

Drahoš se neštítil vzít na volební kampaň 1 milion Kč z konta nadace pro děti. 

 • Není pravda. V seznamu dárců lze dohledat pouze jedinou nadaci, která splňuje tyto podmínky (příspěvek ve výši 1 milion, nadace, přispívající na projekty spojené s dětmi). Tou nadací je Blíž k sobě, která přispívá na projekty, které "zvyšují kvalitu života ve společnosti". 
 • Tato nadace je financována jen a pouze ze soukromých prostředků jejích zakladatelů (soukromé osoby), nepobírá žádné příspěvky od státu, nepořádá sbírky, nejde o "neziskovku".
 • Seznam podporovaných aktivit zahrnuje vše od autismu, přes vzdělávání, po politické aktivity. Seznam je zde.

Zeman dává 30 procent ze svého platu na děti, Babiš celý plat. 

 • Irelevantní informace, uvedená pouze pro efekt.
 • Nelze ověřit. Nejsou k dispozici transparentní účty. Podle informací na oficiálním webu Prezidentský fond skutečně prezident přispívá celý svůj mandát (krom období duben 2018 - duben 2019, kdy žádná platba nepřišla) 30 % svého platu.
 • Stejná situace i u premiéra. Nemám ale důvod nevěřit, s majetkem v miliardách (a zůstatkem 43 milionů na běžném účtě) není důvod pobírat plat.

Obyčejní lide přispívají penězi a ten Drahoš obere děti. 

 • Nezakládá se na pravdě, Drahoš žádné děti neobral, na tu nadaci nešla ani koruna od "obyčejných lidí". Jde o stejnou logiku, jako vyčítat sousedce, že si koupila v kavárně dortík, místo aby ty peníze dala na dětský domov.

V Třinci na hokeji byl fanoušky vypískán a hned večer prohlásil, že pískali dementi a hloupí lidé. 

 • Lež. Ano, v Třinci na něj pískali (17.1. 2018), zbytek je lež. 
 • Po zápase napsal Drahoš na Facebook pouze: Bez ohledu na výsledek, musí se prostě bojovat naplno, ve sportu i v životě. Semifinále hokejové Ligy mistrů pro mě bylo velkým zážitkem a Ocelářům patří uznání, na ledě nechali opravdu všechno.
 • Žádné jiné vyjádření neposkytl.
 • Citovaný text je z Parlamentních listů, kde ale bylo uvedeno, že jde o vyjádření fanouška na profilu, nikoliv o vyjádření Drahoše. Citace: "Pískali jenom dementi, slušní lidé ho podpořili.
 • Takže - Drahoš nic o dementech a hloupých lidech neprohlásil.

Je možné z tohoto konta čerpat na prezidentskou kampaň Drahoše?

 • Jak jsme si ukázali výše, jde o lež, takže - není možné. (toto je klasický psychologický postup - opakování v úvodu zmíněné informace (lživé) pro její utvrzení. Formou otázky. Čtenář si tak informaci utvrdí a zapamatuje (odpověděl si podvědomě na danou otázku).) 

Místo děti to dostane takový hajzlík, který v současné době potřebuje uhradit náklady pro svých dočasných 15 poradců.

A utvrdíme ještě jednou. Informace o 15 poradcích je převzata z tiskové konference před prezidentskou volbou (tudíž aktuálně (říjen 2019) je neaktuální). Kde Drahoš zmínil tým, který by chtěl mít kolem sebe jako poradce v případě, pokud by se stal prezidentem. Nikdo z těchto lidí nebyl placen během kampaně, šlo pouze o návrh týmu v případě vítězství.

Na napsanou příště :)

By becoming a patron, you'll instantly unlock access to 7 exclusive posts
3
Links
1
Poll
1
Writing
2
Videos
By becoming a patron, you'll instantly unlock access to 7 exclusive posts
3
Links
1
Poll
1
Writing
2
Videos
Tier Benefits
Recent Posts