Retro Nation

is creating Retro Letsplay Videos, Reviews & Interviews (in Czech language)

Select a membership level

Cool Spot

$1
per month
Jste cool! Co dostanete?

 • Dobrý pocit z podpory Retro Nation
 • Naše velké díky! :)
 • Přístup k MP3 verzím Artefaktu (hlavní video) 
 • Přístup do soukromé skupiny na Facebooku
 • Pravidelný a někdy vtipný měsíční newsletter
 • Budete uvedeni v sekci Retro Nation Army na RetroNation.cz 
 • Pravidelné měsíční Q&A pouze pro patrony (první pátek v měsíci v 16:30)

Retronaut

$5
per month
Chcete víc? Dostanete!
 
 • Dobrý pocit z podpory Retro Nation & naše velké díky! :)
 • Přístup k MP3 verzím Artefaktu (hlavní video)
 • Přístup do soukromé skupiny na Facebooku 
 • Pravidelný a někdy vtipný měsíční newsletter
 • Budete uvedeni v sekci Retro Nation Army na RetroNation.cz
 • Pravidelné měsíční Q&A pouze pro patrony (vždy první pátek v měsíci od 16:30)


 • Přístup k Retro Nation Bonus Round (40-60 minut) po ukončení pátečního videa a jeho MP3 verzi - detaily dole v popisu

Takový Dark Souls mezi sponzory

$10
per month
Nestačí mi to! Nestačí! Chci víc!
  
 • Dobrý pocit z podpory Retro Nation & naše velké díky! :)
 • Přístup k MP3 verzím Artefaktu (hlavní video)
 • Přístup do soukromé skupiny na Facebooku 
 • Pravidelný a někdy vtipný měsíční newsletter
 • Budete uvedeni v sekci Retro Nation Army na RetroNation.cz
 • Pravidelné měsíční Q&A pouze pro patrony (vždy první pátek v měsíci od 16:30)
 • Přístup k Retro Nation Bonus Round (40-60 minut) po ukončení pátečního videa a jeho MP3 verzi 


 • Studie studia: přístup k živému streamu ze studia 10 minut před natáčením
 • Přístup k podcastům v neděli (zdarma pro všechny vychází v pondělí)

519

patrons

$3,680

per month

About

Víte, co ve skutečnosti znamená kód IDKFA ve hře Doom? A proč bylo na počítačích tlačítko TURBO? A jak se vyráběly animace do Prince of Persia? Ne? My vám to povíme!

Ahoj světe,

tady Pavel Dobrovský a Honza Olejník, dva veteráni herní novinařiny, kteří pro vás připravují sérii zajímavých zábavně-naučných pořadů o historii videoherního průmyslu. Od roku 2014 jsme o retro hrách natočili přes 230 epizod seriálu Retro Gamesplay pro server Games.cz a počínaje srpnem 2019 fungujeme pod novým jménem Retro Nation.Díky štědré podpoře naší komunity jsme za jeden rok rozšířili počet měsíčních videí na dvojnásobek, ale navíc jsme rozjeli podcastové seriály o starém hardwaru a herní hudbě s Michalem “Wolfem” Rybkou a Jardou Konášem. Vedle toho si Pavel občas popovídá s nějakým výrazným tvůrcem v sérii Talk to.

Zní to jako pohádka, ale je to podle pravdy.

Ještě nás neznáte? A nevíte, co od nás vlastně čekat? Není nic snazšího, než se podívat na náš YouTube kanál, případně si poslechnout podcasty na Anchor! A proč byste měli věnovat pozornost zrovna nám?

Neděláme klasické letsplaye. Hry sice hrajeme, ale hlavní důraz klademe na vyprávění o vývoji - a že to jsou občas neskutečné příběhy, které by vydaly na celou knihu! U nás se dozvíte nejrůznější zajímavosti a málo známá fakta o vzniku vašich oblíbených her. Vyrážíme i do terénu, rozebíráme staré herní automaty, zveme si zajímavé hosty a listujeme ve starých číslech časopisů Level, Score či Excalibur. Dozvíte se, proč slavné série upadly v zapomnění, jaké osudy za sebou mají legendární vývojáři, jak fungují herní enginy, nebo co vedlo k vzestupu nejrůznějších žánrů.


Zajímají vás informace o vzniku českých her? Také umíme!

Zkrátka děláme vše pro to, abyste nejen vzpomínali na své oblíbené hry, ale dozvěděli se o nich něco nového. I kdyby to třeba měly být krokovací dungeony.

Proč je důležitý Patreon?

Po ukončení spolupráce s Games.cz v létě 2019 jsme zjistili, že máme víc jak jeden život, a že chceme pokračovat. K tomu ale potřebujeme zaplatit provoz studia a výrobu videí. Youtube není ideální zdroj příjmů, takže každá stovka na Patreonu nám pomáhá ve vytváření dalšího obsahu. Tím z vás samozřejmě nechceme peníze tahat. Investujte je do čehokoliv jiného, naše hlavní čtyři videa měsíčně pro vás budou dostupná zdarma tak jako tak - ale pokud se nás rozhodnete podpořit, umožníte nám produkovat další a zajímavější věci! A samozřejmě to také znamená, že kdykoliv byste chtěli příspěvky na náš Patreon zrušit, nemusíte se cítit trapně :) Pojďme si to trochu rozebrat v dalších odstavcích.

Proč to děláte?

Surfovat na retro vlně nás baví a věříme, že nejsme sami. Kolem našeho projektu se vytvořila fantastická komunita a my ji nechceme opouštět. Tak nějak by nám chyběla. Chceme i nadále natáčet volně dostupná informativní videa o hrách, které jsou dnes už více či méně "retro". Doposud jsme vydávali čtyři videa měsíčně a v tomto trendu chceme pokračovat. Všechny nové epizody budou zdarma dostupné skrz YouTube a Patreon - a to i v čistě audio podobě. Jo, lidi nám celkem pravidelně říkají, že prý obraz ani nepotřebujou a rádi nás jen poslouchají :)


Občas vystupujeme veřejně na festivalech, třeba na Gamer Pie při povídání o vzniku první komerční české adventury Tajemství oslího ostrova s Jarkem Kolářem

A Honzu zase baví hrabat se ve starém herním hardwaru, takže kromě klasických herních konzolí občas zabrousíme i do něčeho fakt libového - jako třeba automat Pong s pořadovým číslem 33!


Co umíme?

Příprava jedné epizody pro nás znamená několik hodin detektivní práce. Dohledáváme rozhovory s tvůrci, překládáme vývojářské deníčky z obskurních jazyků, shromažďujeme informace ze všech internetových sklepů a digitálních trezorů, a pokud máme kliku, občas se s námi baví i vývojáři. Však jich za ty roky práce v oboru už pěkných pár známe :) Prostě to není jen o tom, že bychom přečetli kousek Wikipedie. Občas si k tom uděláme i nějakou tu legraci ve stylu starých Level TV :)Výsledkem je zhruba hodinu dlouhé živé vysílání, kde se soustředíme na jednu starou hru a divákům předložíme příběh jejího vzniku a popíšeme dopad, jaký měla na herní průmysl až do současnosti.

Jak to zatím funguje?

Fantasticky! Doufali jsme v pár stovek dolarů, dostali jsme několikanásobně tolik. Může to znít jako splněný sen, ale je to pro nás i obrovská zodpovědnost. Díky finanční podpoře našich fanoušků se nám daří nakupovat starý hardware, který pak v přímém přenosu rozebíráme a analyzujeme - to rozhodně není levná záležitost a bez podpory komunity by to nešlo. Můžeme organizovat srazy, nakupovat lepší vysílací techniku, vyrábět dárky pro naše patrony… je toho spousta, a i když nás tu a tam zbrzdí nějaká technická překážka, snažíme se na našich pořadech neustále pracovat a vylepšovat je.

Navíc jsme zavedli i Artefakty na přání - vybraní patroni nám mohou jednou měsíčně přikázat, jakou hru máme rozebrat do nejmenších detailů. Právě díky nim jsme mohli do vysílání zařadit tituly jako Stíny nad Rivou (Shadows over Riva), trilogii Ishar nebo první díl série S.T.A.L.K.E.R.
Patreon je způsob, jak celý tenhle projekt udržet nad vodou. Velkou část získaných financí investujeme právě do rozvoje Retro Nation, přičemž honoráře tvoří menší část z celkové částky. Znamená to samozřejmě i to, že Retro Nation není naším hlavním zdrojem příjmů - oba dva máme svá zaměstnání a retro obsah tudíž připravujeme ve svém volném čase.

Co můžete získat?

Ti, kteří se rozhodnout vytasit kreditní kartu, mohou získat nejen přístup k zajímavému bonusovému obsahu, ale třeba i k MP3 záznamům našeho vysílání a pravidelným dárkům. A je tu i možnost ovlivnit přímo to, co budeme natáčet. Vše je detailně popsané po stranách tohoto textu. Pro naše fandy jsme už párkrát zorganizovali party v baru Joystick a rozeslali jsme jim i několik stovek triček a hrnečků. Naposledy jsme se sešli v muzeu Arcade Hry v Červeném újezdu a brzy začneme patronům rozesílat nové dárky.


Peníze je možno směnit za zboží a služby

V průběhu čtení našeho Patreonu narzíte na nejrůznější názvy pořadů. Co přesně znamenají?

Artefakt
Hodinové (ale většinou delší) video o legendární hře s popisem jejího vývoje. Živé vysílání, dostupné všem.

Datadisk
Pět až deset minut dlouhý segment o hře, kterou si mohou vybrat naši Patroni. Většinou se jedná o titul, o kterém by se nedalo hodinu mluvit.

Bonus Round
Pohodová patnáctiminutovka po Datadisku, ve které si budeme povídat o všem možném - většinou si dále rozebereme téma, které jsme nakousli v Artefaktu. Živé vysílání, přístupné předplatitelům na úrovni 5 USD a výš.

Retro Noty
Podcast Jardy Konáše o herní hudbě, který je zdarma dostupný přes služby Anchor, Spotify, Google Podcasts, iTunes atd. Vychází 2x měsíčně.

Wolfcast
Podcast Michala Rybky o starém hardwaru, technologiích a vývoji výpočetní techniky obecně. Podcast je zdarma dostupný přes služby Anchor, Spotify, Google Podcasts, iTunes atd. a vychází 2x měsíčně.

Fajn, ale kdo že teda jste?
Díky, že se ptáte :) Jsme takové Dark a Souls mezi českými retro herními žurnalisty. Konkrétně:

Pavel Dobrovský
Publicista, cestovatel, dobrodruh. Nejdou mu střílečky.
Pavel se herní publicistikou zabývá od 15. století (nebo tak nějak) a existuje jen málo publikací, kde se jeho texty neobjevily. Namátkou Level, Bonusweb, Forbes, Games.cz, Score, dlouhou dobu moderoval podcasty hPod a Fight Club a má za sebou řadu projektů (Level TV, Tea Club, produkce, scénáristika, režie aj). Pokud zrovna někde necestuje, je editorem časopisů ABC a Level, kde mimojiné vycházejí jeho rozhovory s výraznými osobnostmi současné herní scény.
paveldobrovsky.cz | Twitter | Flickr

Honza Olejník
Zrzek, blázen do všech možných technologií, 3D tiskař. Neumí správně pojmenovat sejvy, i kdyby mu na tom závisel život.
Hry hraje už od roku 1993. Skoro deset let strávil v herní branži u vydavatele 1C Company, kde se nejprve staral o testing a lokalizace her, následně jako Publishing Manager pomáhal nezávislým vývojářům dostávat jejich hry na Steam, GOG a další trhy. V současné době vyrábí webový a tištěný obsah (texty, videa, návody) pro 3D tiskárny Josefa Průši. Publikuje recenze a články v Levelu.
Twitter
Goals
$2,200 - reached! per month
Pařanský doupě!
 • 4x páteční hodinové epizody Artefaktů měsíčně
 • 4x Bonus Round
 • Pestřejší obsah (rozhovory, reportáže atd)
 • Začneme nakupovat staré konzole (Atari Jaguar, Intellivision, 3DO...) a dělat o nich videa
 • Spustíme vlastní podcast
 • Každých 6 měsíců uspořádáme párty v Praze
 • Zařídíme si pořádný studio: vychytanej zvuk, kvalitní světla, arkádový kabinet, gauč na hraní konzolových pecek, regály postupně se plnící starými konzolemi, plakáty z 80. let...
5 of 5

Become a patron to

219
Unlock 219 exclusive posts
Listen anywhere
Connect via private message

Recent posts by Retro Nation

How it works

Get started in 2 minutes

Choose a membership
Sign up
Add a payment method
Get benefits