Retro Nation

is creating Retro Letsplay Videos, Reviews & Interviews (in Czech language)
Select a membership level
Cool Spot
$1
per month

Jste cool! Co dostanete?


 • Dobrý pocit z podpory Retro Nation
 • Naše velké díky! :)
 • Přístup k MP3 verzím Artefaktu (hlavní video) 
 • Přístup do soukromé skupiny na Facebooku
 • Budete uvedeni v sekci Retro Nation Army na RetroNation.cz 
Retronaut
$5
per month

Chcete víc? Dostanete!

 

 • Dobrý pocit z podpory Retro Nation & naše velké díky! :)
 • Přístup k MP3 verzím Artefaktu (hlavní video)
 • Přístup do soukromé skupiny na Facebooku 
 • Budete uvedeni v sekci Retro Nation Army na RetroNation.cz


 • Přístup k Retro Nation Bonus Round po ukončení pátečního videa a jeho MP3 verzi
Takový Dark Souls mezi sponzory
$10
per month

Nestačí mi to! Nestačí! Chci víc!

  

 • Dobrý pocit z podpory Retro Nation & naše velké díky! :)
 • Přístup k MP3 verzím Artefaktu (hlavní video)
 • Přístup do soukromé skupiny na Facebooku 
 • Budete uvedeni v sekci Retro Nation Army na RetroNation.cz
 • Přístup k Retro Nation Bonus Round po ukončení pátečního videa a jeho MP3 verzi 


 • Přístup k Prostě Dalšímu Videu (1x měsíčně) a jeho MP3 verzi
 • Přístup k všem natočeným epizodám PDV

430

patrons

$3,430

per month

About Retro Nation

Víte, co ve skutečnosti znamená kód IDKFA ve hře Doom? A proč bylo na počítačích tlačítko TURBO? A jak se vyráběly animace do Prince of Persia? Ne? My vám to povíme!

Ahoj světe,

tady Pavel Dobrovský a Honza Olejník, dva veteráni herní novinařiny a blázni do legendárních starých her.Pavel a Honza v akci. Ty trika máme jen dvě a občas je pereme.

Od roku 2014 jsme o starých videohrách natočili přes 230 epizod seriálu Retro Gamesplay
pro server Games.cz (mrkněte na YouTube).

Osmibity?
Amigy?
Staré konzole?
EGA? CGA? VGA?
Známe, umíme a ukazujeme!


Narozdíl od klasických letsplayů jsou naše videa bohatá na informace z vývoje.


Rituální oživování vzpomínkového démona.

Mluvíme o zákulisí vzniku hry, důležitých autorech, prvních enginech, zobrazovacích systémech i dobovém hardwaru a čteme z časopisů jako Excalibur, Level či Score (i Riki). Chceme, abyste nejen vzpomínali a bavili se, ale také, abyste se dozvěděli něco nového. Historie her a lidí okolo nich je plná nečekaných osudů a rozhodnutí, které ovlivnily podobu herního světa. Proč se o nich nedozvědět víc!


Vysíláme živě!


Během živého vysílání jsme s vámi neustále v kontaktu (i když nechcete)!

Po ukončení spolupráce s Games.cz v létě 2019 jsme zjistili, že máme víc jak jeden život, a že chceme pokračovat.
K tomu ale potřebujeme zaplatit provoz studia a výrobu videí. Youtube není ideální zdroj příjmů, takže každá stovka na Patreonu nám pomáhá ve vytváření dalšího obsahu. Tím z vás samozřejmě nechceme peníze tahat. Investujte je do čehokoliv jiného, naše hlavní čtyři videa měsíčně pro vás budou dostupná tak jako tak - ale pokud se nás rozhodnete podpořit, umožníte nám produkovat další a zajímavější věci! A samozřejmě to také znamená, že kdykoliv byste chtěli příspěvky na náš Patreon zrušit, nemusíte se cítit trapně :) Pojďme si to trochu rozebrat v dalších odstavcích.

Nebojíme se ani tak obávaných žánrů, jako jsou interaktivní filmy!

Proč to vůbec chcete udělat?
Surfovat na retro vlně nás baví a věříme, že nejsme sami. Kolem našeho projektu se vytvořila fantastická komunita a my ji nechceme opouštět. Tak nějak by nám chyběla. Chceme i nadále natáčet volně dostupná informativní videa o hrách, které jsou dnes už více či méně "retro". Doposud jsme vydávali čtyři videa měsíčně a v tomto trendu chceme pokračovat. Všechny nové epizody budou zdarma dostupné skrz YouTube a Facebook. Dále plánujeme zveřejňovat články o retro hrách na našem novém webu retronation.cz. Věříme, že to má smysl.


Občas vystupujeme veřejně na festivalech, třeba na Gamer Pie při povídání o vzniku první komerční české adventury Tajemství oslího ostrova s Jarkem Kolářem

Co umíme?
Příprava jedné epizody pro nás znamená několik hodin detektivní práce. Dohledáváme rozhovory s tvůrci, překládáme vývojářské deníčky z obskurních jazyků, shromažďujeme informace ze všech internetových sklepů a digitálních trezorů, a pokud máme kliku, občas se s námi baví i vývojáři. Však jich za ty roky práce v oboru už pěkných pár známe :) Prostě to není jen o tom, že bychom přečetli kousek Wikipedie. Občas si k tom uděláme i nějakou tu legraci ve stylu starých Level TV :)Výsledkem je zhruba hodinu dlouhé živé vysílání, kde se soustředíme na jednu starou hru a divákům předložíme příběh jejího vzniku a popíšeme dopad, jaký měla na herní průmysl až do současnosti. Holky říkaly, že jsme v tom tak dobří, že se jednotlivé díly dají poslouchat čistě jako audio!

Proč Patreon?

Moc dobře chápeme, že dostávat peníze od diváků není samozřejmost. Naši fanoušci jsou zvyklí na obsah zdarma a ten dostanou. Provoz studia a natáčecí techniky zkusíme alespoň zpočátku financovat z vlastní kapsy a prostřednictvím vhodných partnerů. Ano, mezi řádky je skutečně napsáno to, že pokud se projektu nebude finančně dařit, nedokážeme ho sami držet při životě. Proto hledáme partnery a rozjíždíme Patreon. 


Tohle je kufr plný peněz. Aspoň tak si Patreon představujeme.

Patreon nám umožňuje rozšíření interakce s diváky - váš příspěvek nepůjde pouze na financování základního provozu, ale i na výrobu dalšího obsahu. Nápadů máme hromadu. Třeba dodatečné epizody, speciály, reportáže, interview a další. Sami to ale nezvládneme.

Co můžete získat?
Ti, kteří se rozhodnout vytasit kreditní kartu, mohou získat nejen přístup k zajímavým bonusovým epizodám, ale třeba i k MP3 záznamům našeho vysílání. A je tu i možnost ovlivnit přímo to, co budeme natáčet. Vše je detailně popsané po stranách tohoto textu. Pro naše fandy jsme už párkrát zorganizovali party v baru Joystick a rozeslali jsme jim i několik stovek triček a hrnečků - takže víme, jak na to ;)


Peníze je možno směnit za zboží a služby

V průběhu čtení našeho Patreonu narzíte na nejrůznější názvy pořadů. Co přesně znamenají?
Artefakty
Hodinové video o legendární hře s popisem jejího vývoje. Živé vysílání, dostupné všem.
Datadisk
Pět minut po Artefaktu s hrou, která je tak blbá/neznámá, že se o ní nedá mluvit hodinu. Živé vysílání, dostupné všem.
Bonus Round
Pohodová patnáctiminutovka po Datadisku, ve které si budeme povídat o všem možném. Živé vysílání, přístupné předplatitelům na úrovni 5 USD a výš.
Bonusová epizoda
Víceméně cokoliv, co nesedí do výše uvedených formátů. Od mučení Simáků po reportáže, hardwarové vstupy atd. Přístupné předplatitelům na úrovni 10 USD a výš.

Fajn, ale kdo že teda jste?
Díky, že se ptáte :) Jsme takové Dark a Souls mezi českými retro herními žurnalisty. Konkrétně:

Pavel Dobrovský
Publicista, cestovatel, dobrodruh. Nejdou mu střílečky.
Pavel se herní publicistikou zabývá od 15. století (nebo tak nějak) a existuje jen málo publikací, kde se jeho texty neobjevily. Namátkou Level, ABC, Bonusweb, Forbes, Games.cz, Score, dlouhou dobu moderoval podcasty hPod a Fight Club a má za sebou řadu projektů (Level TV, Tea Club, produkce, scénáristika, režie aj). Pokud zrovna někde necestuje, píše články pro Level, kde mimojiné vycházejí jeho rozhovory s výraznými osobnostmi současné herní scény.
paveldobrovsky.cz | Twitter | Flickr

Honza Olejník
Zrzek, blázen do všech možných technologií, 3D tiskař. Neumí správně pojmenovat sejvy, i kdyby mu na tom závisel život.
Hry hraje už od roku 1993. Skoro deset let strávil v herní branži u vydavatele 1C Company, kde se nejprve staral o testing a lokalizace her, následně jako Publishing Manager pomáhal nezávislým vývojářům dostávat jejich hry na Steam, GOG a další trhy. V současné době vyrábí webový a tištěný obsah (texty, videa, návody) pro 3D tiskárny Josefa Průši. Publikuje recenze a články v Levelu.
Twitter
Goals
$2,200 – reached! per month
Pařanský doupě!
 • 4x páteční hodinové epizody Artefaktů měsíčně
 • 4x Bonus Round
 • 1x epizoda Secret Level měsíčně
 • Pestřejší obsah (rozhovory, reportáže atd)
 • Začneme nakupovat staré konzole (Atari Jaguar, Intellivision, 3DO...) a dělat o nich videa
 • Spustíme vlastní podcast
 • Každých 6 měsíců uspořádáme párty v Praze
 • Zařídíme si pořádný studio: vychytanej zvuk, kvalitní světla, arkádový kabinet, gauč na hraní konzolových pecek, regály postupně se plnící starými konzolemi, plakáty z 80. let...
5 of 5

Recent posts by Retro Nation