Yeşilist

is creating independent news on green living and a network of change makers

27

patrons
Please scroll down for English

(Değerli Yeşilist dostları, okuyucu destek platformu Patreon'un maalesef Türkçe menü seçeneği bulunmuyor bu yüzden ilerleyen aşamalarda İngilizce buton ve metinlerle karşılaşabilirsiniz. Nasıl destek olabileceğinizi açıkladığımız Türkçe ve resimli anlatıma buradan ulaşabilirsiniz.)

Yeşilist bundan böyle siz okuyucularının desteği ile ayakta kalacak.

Bugüne kadar arkamıza hiçbir kurumu almadan, bağımsız olarak yolumuza devam ettik. Hakkında etraflıca araştırma yapmadığımız, içimize sinmeyen hiçbir şeyi savunmadık. Yalnızca daha yeşil bir dünya ve daha iyi bir gelecek için bağımsız olarak çalıştık ve bu şekilde devam edeceğiz. Geldiğimiz noktada; gönülden, çok severek yaptığımız bu işi sarf ettiğimiz emek, zaman ve kaynaklar doğrultusunda sürdürebilmek için desteğe ihtiyacımız var.

2010 yılında Yeşilist'i kurduğumuzda Türkiye'nin sürdürülebilir, adil, organik ve doğa dostu üretim yapan işletmelerini tek bir platformda toplayıp, hem tüketicileri bu işletmelerle tanıştırmayı hem de onların daha yeşil bir yaşama geçiş yapmalarına önayak olmayı hedeflemiştik.

Ekoloji konusunda nitelikli güncel ve Türkçe kaynak bulmak, araştırmalarımız sırasında karşımıza çıkan en büyük engellerden biri oldu. Bu da bize ekoloji ve sürdürülebilirlik üzerine Türkçe ve Türkiye çıkışlı bir bilgi bankası yaratma konusunda ilham verdi. Böylelikle alanında uzman kişilerden oluşan bir yazar ekibini bir araya getirdik ve her gün daha da büyüyen Yeşilist arşivini oluşturmaya başladık. İlk hedefimiz olan sürdürülebilir işletmeleri öne çıkartmak için, bir rehber hazırladık ve sayısız üreticinin hikayesini Yeşilist'ten paylaştık.

Yeşilist'te bugüne kadar doğal yaşam, sağlıklı gıdaya erişim, etik değerlere, iklim değişikliğine ve hayatımızı etkileyen diğer birçok farklı konuda 3.000'in üzerinde makale yayınlandı. İlk günden beri adil, sağlıklı, sürdürülebilir bir dünyanın inşası için çalışanlara ulaşıp, onların okuyucularımızla ve daha geniş kitlelerce tanınmalarını, ortaya koydukları iyi işlerin kelebek etkisi yaratmasını sağladık. 

Yedi yıl önce atıldığımız bu macerada, kendi kendimize, organik olarak büyüyerek yılda 2,5 milyonun üzerinde kullanıcıya internet sitemiz e-bültenimiz yoluyla ve yüz binlerce takipçiye sosyal medya üzerinden ulaşabildiğimiz bir noktaya geldik. Bunun yanında birçok şirkete ve okula çevre ile ilgili konularda eğitimler ve seminerler verdi. 

Özellikle kentliler olarak; doğaya, canlıların yaşam hakkına ve sürdürülebilir yaşama yeterince önem verilen topraklarda yaşadığımızı söylemek oldukça zor. Zehirli kimyasallar, tükenen doğal kaynaklar, iklim değişikliği ve hava kirliliği gibi birçok etken sağlığımızı ve dünya üzerindeki canlıların geleceğini ciddi şekilde tehdit ediyor.

Yeşilist ekibi olarak bizlerle benzer kaygıları paylaşan okuyucularımız için doğa ve sağlıklı yaşama dair araştırmalar yapıyor, gündelik hayatta karşımıza çıkan sorunların çıkış noktalarını araştırıp size sunuyoruz. Kentli birey ve topluluklar kendi yaşamlarını nasıl iyileştirebilir sorusunu ciddiye alıp okuyucularımıza işlevsel önerilerde bulunuyoruz. 

Yeşilist içerik üretiminin devam etmesi ve gelişmesi, okullarda gerçekleştirdiğimiz çevre eğitimlerinin yaygınlaşması için desteğini isteyeceğimiz en doğru mecranın siz okuyucularımız olduğuna inanıyoruz.

Gönülden, çok severek yaptığımız bu işi, sarfettiğimiz emek, zaman ve kaynaklar doğrultusunda sürdürebilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bütçenizin el verdiği, gönlünüzden geçen miktarı ve sizin için hazırladığımız ödülleri bu sayfadaki kategoriler arasından seçebilirsiniz.

Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Yesilist will endure with the support of its followers.

Yesilist has always been an independent news outlet, without any backing from another organization. We always wrote and supported what we believed in, and stayed true to our values and mission, and we would like to keep it this way. Today, we need your support.

When we started Yesilist in 2010, we aimed to create a platform where we would aggregate sustainable, fair, organic and eco-friendly organizations and introduce them to customers, thus grow the sustainable goods and services market place in Turkey.

One of the biggest obstacles we faced was the lack of available up to date and Turkish resources on ecology and green living. This inspired us to create a collection of articles on ecology and sustainability in Turkey. We have put together an expert group of writers and started the growing Yesilist archive. Moreover, we created a guide of sustainable businesses and shared stories of hundreds of producers.

Today, there are more than 3000 articles on Yesilist.com, ranging on themes from access to healthy food, ethical standards, biodiversity, climate change and other pressing issues that touch our lives. Since the beginning, we have been reaching out to those who have put their hearts into creating a more sustainable, liveable and fair world, and sharing their good deeds, thus creating inspiration and butterfly effect for change.

Over the last 7 years, we have grown organically and reached 2.5 million followers annually, and hundreds of thousands of followers on social media. Along our online presence, we provided workshops and seminars to several schools and organizations on the aspects of green living.

As the cities we live in squeeze every bit of fresh air left, we realize the threats of pesticides, loss of habitat and biodiversity, climate change, air and sea pollution on human and natural world. At Yesilist, we research the pressing issues of our times, provide tips and solutions on how to tackle them.

We believe that raising awareness on the pressing environmental problems of our times and solutions to tackle them is critical for today and tomorrow's generations. Therefore we would like to continue growing Yesilist, a much needed guide and platform for Turkey and the earth. We believe we can only reach our goals with your support.

How would you support us?
Please become our patron by clicking one of the donation buttons. We believe together we can go far.


Tiers
Defne
$2 or more per month
Adınız sitenin destekçilerimiz kısmında yayınlanacak + Her ay en beğenilen Yeşilist içeriklerinin bulunduğu özel bülteni alacaksınız.

Your name will be shared on our 'supporters' page. 
Erguvan
$5 or more per month
Adınız destekçilerimiz kısmında yayınlanacak +  Her ay en beğenilen Yeşilist içeriklerinin bulunduğu özel bülteni alacaksınız + Yeşilist'in hazırladığı araştırma anketlerinde oy kullanma ve hazırlanan araştırma konularından öncelikli olarak haberdar olma hakkına sahip olacaksınız.


Your name will be shared on our 'supporters' page + You will have the opportunity to vote on on Yeşilist's "Future Research Topics" polls and will have prior access to these research.


Sarmaşık
$10 or more per month
Adınız destekçilerimiz kısmında yayınlanacak + Yeşilist'in hazırladığı araştırma anketlerinde oy kullanma ve hazırlanan araştırma konularından öncelikli olarak haberdar olma hakkına sahip olacaksınız + Her ay en beğenilen Yeşilist içeriklerinin bulunduğu özel bülteni alacaksınız + Adresinize sürpriz bir yeşil kitap yollanacak.


Your name will be shared on our 'supporters' page + You will have the opportunity to vote on on Yeşilist's "Future Research Topics" polls and will have prior access to these research + A surprise book on "green living" will be sent to your address.

Çam Ağacı
$25 or more per month
Adınız destekçilerimiz kısmında yayınlanacak + Yeşilist'in hazırladığı araştırma anketlerinde oy kullanma ve hazırlanan araştırma konularından öncelikli olarak haberdar olmahakkına sahip olacaksınız + Her ay en beğenilen Yeşilist içeriklerinin bulunduğu özel bülteni alacaksınız + Her ay seçilecek 'yeşil kahraman'ın hikayesinde adınıza teşekkür yer alacak + Adresinize sürpriz bir yeşil kitap ve çam fidesi yollanacak.


Your name will be shared on our 'supporters' page + You willhave the opportunity to vote on on Yeşilist's "Future Research Topics" polls and will have prior access to these research + The "Eco-Hero of the Month" contents will feature your name and a thank you note.A surprise book on "green living" and a young pine tree will be sent to your address.

Ceviz
$50 or more per month
Adınız destekçilerimiz kısmında yayınlanacak + Yeşilist'in hazırladığı araştırma anketlerinde oy kullanma ve hazırlanan araştırma konularından öncelikli olarak haberdar olmahakkına sahip olacaksınız + Her ay en beğenilen Yeşilist içeriklerinin bulunduğu özel bülteni alacaksınız + Her ay seçilecek 'yeşil kahraman'ın hikayesinde adınıza teşekkür yer alacak + Adresinize  yerel lezzetlerden derlenmiş bir yemek sepeti ve bir sürpriz hediye yollanacak.


Your name will be shared on our 'supporters' page + You willhave the opportunity to vote on on Yeşilist's "Future Research Topics" polls and will have prior access to these research + The "Eco-Hero of the Month" contents will feature your name and a thank you note + A special basket which includes local ingredients of Anatolian cuisine and a surprise gift  will be sent to your address.


Zeytin / Olive
$100 or more per month
Adınız destekçilerimiz kısmında yayınlanacak + Yeşilist'in hazırladığı araştırma anketlerinde oy kullanma ve hazırlanan araştırma konularından öncelikli olarak haberdar olmahakkına sahip olacaksınız + Her ay en beğenilen Yeşilist içeriklerinin bulunduğu özel bülteni alacaksınız + Seçeceğiniz kategoride yayınlanan her yazıda adınıza teşekkür yer alacak + Adresinize Türkiye'nin önde gelen zeytinyağlarından ve yerel lezzetlerden derlenmiş bir yemek sepeti ve bir sürpriz hediye yollanacak.


Your name will be shared on our 'supporters' page + You willhave the opportunity to vote on on Yeşilist's "Future Research Topics" polls and will have prior access to these research + The "Eco-Hero of the Month" contents will feature your name and a thank you note + A selection of Anatolian olive oils, and a surprise gift  will be sent to your address.

Please scroll down for English

(Değerli Yeşilist dostları, okuyucu destek platformu Patreon'un maalesef Türkçe menü seçeneği bulunmuyor bu yüzden ilerleyen aşamalarda İngilizce buton ve metinlerle karşılaşabilirsiniz. Nasıl destek olabileceğinizi açıkladığımız Türkçe ve resimli anlatıma buradan ulaşabilirsiniz.)

Yeşilist bundan böyle siz okuyucularının desteği ile ayakta kalacak.

Bugüne kadar arkamıza hiçbir kurumu almadan, bağımsız olarak yolumuza devam ettik. Hakkında etraflıca araştırma yapmadığımız, içimize sinmeyen hiçbir şeyi savunmadık. Yalnızca daha yeşil bir dünya ve daha iyi bir gelecek için bağımsız olarak çalıştık ve bu şekilde devam edeceğiz. Geldiğimiz noktada; gönülden, çok severek yaptığımız bu işi sarf ettiğimiz emek, zaman ve kaynaklar doğrultusunda sürdürebilmek için desteğe ihtiyacımız var.

2010 yılında Yeşilist'i kurduğumuzda Türkiye'nin sürdürülebilir, adil, organik ve doğa dostu üretim yapan işletmelerini tek bir platformda toplayıp, hem tüketicileri bu işletmelerle tanıştırmayı hem de onların daha yeşil bir yaşama geçiş yapmalarına önayak olmayı hedeflemiştik.

Ekoloji konusunda nitelikli güncel ve Türkçe kaynak bulmak, araştırmalarımız sırasında karşımıza çıkan en büyük engellerden biri oldu. Bu da bize ekoloji ve sürdürülebilirlik üzerine Türkçe ve Türkiye çıkışlı bir bilgi bankası yaratma konusunda ilham verdi. Böylelikle alanında uzman kişilerden oluşan bir yazar ekibini bir araya getirdik ve her gün daha da büyüyen Yeşilist arşivini oluşturmaya başladık. İlk hedefimiz olan sürdürülebilir işletmeleri öne çıkartmak için, bir rehber hazırladık ve sayısız üreticinin hikayesini Yeşilist'ten paylaştık.

Yeşilist'te bugüne kadar doğal yaşam, sağlıklı gıdaya erişim, etik değerlere, iklim değişikliğine ve hayatımızı etkileyen diğer birçok farklı konuda 3.000'in üzerinde makale yayınlandı. İlk günden beri adil, sağlıklı, sürdürülebilir bir dünyanın inşası için çalışanlara ulaşıp, onların okuyucularımızla ve daha geniş kitlelerce tanınmalarını, ortaya koydukları iyi işlerin kelebek etkisi yaratmasını sağladık. 

Yedi yıl önce atıldığımız bu macerada, kendi kendimize, organik olarak büyüyerek yılda 2,5 milyonun üzerinde kullanıcıya internet sitemiz e-bültenimiz yoluyla ve yüz binlerce takipçiye sosyal medya üzerinden ulaşabildiğimiz bir noktaya geldik. Bunun yanında birçok şirkete ve okula çevre ile ilgili konularda eğitimler ve seminerler verdi. 

Özellikle kentliler olarak; doğaya, canlıların yaşam hakkına ve sürdürülebilir yaşama yeterince önem verilen topraklarda yaşadığımızı söylemek oldukça zor. Zehirli kimyasallar, tükenen doğal kaynaklar, iklim değişikliği ve hava kirliliği gibi birçok etken sağlığımızı ve dünya üzerindeki canlıların geleceğini ciddi şekilde tehdit ediyor.

Yeşilist ekibi olarak bizlerle benzer kaygıları paylaşan okuyucularımız için doğa ve sağlıklı yaşama dair araştırmalar yapıyor, gündelik hayatta karşımıza çıkan sorunların çıkış noktalarını araştırıp size sunuyoruz. Kentli birey ve topluluklar kendi yaşamlarını nasıl iyileştirebilir sorusunu ciddiye alıp okuyucularımıza işlevsel önerilerde bulunuyoruz. 

Yeşilist içerik üretiminin devam etmesi ve gelişmesi, okullarda gerçekleştirdiğimiz çevre eğitimlerinin yaygınlaşması için desteğini isteyeceğimiz en doğru mecranın siz okuyucularımız olduğuna inanıyoruz.

Gönülden, çok severek yaptığımız bu işi, sarfettiğimiz emek, zaman ve kaynaklar doğrultusunda sürdürebilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bütçenizin el verdiği, gönlünüzden geçen miktarı ve sizin için hazırladığımız ödülleri bu sayfadaki kategoriler arasından seçebilirsiniz.

Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Yesilist will endure with the support of its followers.

Yesilist has always been an independent news outlet, without any backing from another organization. We always wrote and supported what we believed in, and stayed true to our values and mission, and we would like to keep it this way. Today, we need your support.

When we started Yesilist in 2010, we aimed to create a platform where we would aggregate sustainable, fair, organic and eco-friendly organizations and introduce them to customers, thus grow the sustainable goods and services market place in Turkey.

One of the biggest obstacles we faced was the lack of available up to date and Turkish resources on ecology and green living. This inspired us to create a collection of articles on ecology and sustainability in Turkey. We have put together an expert group of writers and started the growing Yesilist archive. Moreover, we created a guide of sustainable businesses and shared stories of hundreds of producers.

Today, there are more than 3000 articles on Yesilist.com, ranging on themes from access to healthy food, ethical standards, biodiversity, climate change and other pressing issues that touch our lives. Since the beginning, we have been reaching out to those who have put their hearts into creating a more sustainable, liveable and fair world, and sharing their good deeds, thus creating inspiration and butterfly effect for change.

Over the last 7 years, we have grown organically and reached 2.5 million followers annually, and hundreds of thousands of followers on social media. Along our online presence, we provided workshops and seminars to several schools and organizations on the aspects of green living.

As the cities we live in squeeze every bit of fresh air left, we realize the threats of pesticides, loss of habitat and biodiversity, climate change, air and sea pollution on human and natural world. At Yesilist, we research the pressing issues of our times, provide tips and solutions on how to tackle them.

We believe that raising awareness on the pressing environmental problems of our times and solutions to tackle them is critical for today and tomorrow's generations. Therefore we would like to continue growing Yesilist, a much needed guide and platform for Turkey and the earth. We believe we can only reach our goals with your support.

How would you support us?
Please become our patron by clicking one of the donation buttons. We believe together we can go far.


Recent posts by Yeşilist

Tiers
Defne
$2 or more per month
Adınız sitenin destekçilerimiz kısmında yayınlanacak + Her ay en beğenilen Yeşilist içeriklerinin bulunduğu özel bülteni alacaksınız.

Your name will be shared on our 'supporters' page. 
Erguvan
$5 or more per month
Adınız destekçilerimiz kısmında yayınlanacak +  Her ay en beğenilen Yeşilist içeriklerinin bulunduğu özel bülteni alacaksınız + Yeşilist'in hazırladığı araştırma anketlerinde oy kullanma ve hazırlanan araştırma konularından öncelikli olarak haberdar olma hakkına sahip olacaksınız.


Your name will be shared on our 'supporters' page + You will have the opportunity to vote on on Yeşilist's "Future Research Topics" polls and will have prior access to these research.


Sarmaşık
$10 or more per month
Adınız destekçilerimiz kısmında yayınlanacak + Yeşilist'in hazırladığı araştırma anketlerinde oy kullanma ve hazırlanan araştırma konularından öncelikli olarak haberdar olma hakkına sahip olacaksınız + Her ay en beğenilen Yeşilist içeriklerinin bulunduğu özel bülteni alacaksınız + Adresinize sürpriz bir yeşil kitap yollanacak.


Your name will be shared on our 'supporters' page + You will have the opportunity to vote on on Yeşilist's "Future Research Topics" polls and will have prior access to these research + A surprise book on "green living" will be sent to your address.

Çam Ağacı
$25 or more per month
Adınız destekçilerimiz kısmında yayınlanacak + Yeşilist'in hazırladığı araştırma anketlerinde oy kullanma ve hazırlanan araştırma konularından öncelikli olarak haberdar olmahakkına sahip olacaksınız + Her ay en beğenilen Yeşilist içeriklerinin bulunduğu özel bülteni alacaksınız + Her ay seçilecek 'yeşil kahraman'ın hikayesinde adınıza teşekkür yer alacak + Adresinize sürpriz bir yeşil kitap ve çam fidesi yollanacak.


Your name will be shared on our 'supporters' page + You willhave the opportunity to vote on on Yeşilist's "Future Research Topics" polls and will have prior access to these research + The "Eco-Hero of the Month" contents will feature your name and a thank you note.A surprise book on "green living" and a young pine tree will be sent to your address.

Ceviz
$50 or more per month
Adınız destekçilerimiz kısmında yayınlanacak + Yeşilist'in hazırladığı araştırma anketlerinde oy kullanma ve hazırlanan araştırma konularından öncelikli olarak haberdar olmahakkına sahip olacaksınız + Her ay en beğenilen Yeşilist içeriklerinin bulunduğu özel bülteni alacaksınız + Her ay seçilecek 'yeşil kahraman'ın hikayesinde adınıza teşekkür yer alacak + Adresinize  yerel lezzetlerden derlenmiş bir yemek sepeti ve bir sürpriz hediye yollanacak.


Your name will be shared on our 'supporters' page + You willhave the opportunity to vote on on Yeşilist's "Future Research Topics" polls and will have prior access to these research + The "Eco-Hero of the Month" contents will feature your name and a thank you note + A special basket which includes local ingredients of Anatolian cuisine and a surprise gift  will be sent to your address.


Zeytin / Olive
$100 or more per month
Adınız destekçilerimiz kısmında yayınlanacak + Yeşilist'in hazırladığı araştırma anketlerinde oy kullanma ve hazırlanan araştırma konularından öncelikli olarak haberdar olmahakkına sahip olacaksınız + Her ay en beğenilen Yeşilist içeriklerinin bulunduğu özel bülteni alacaksınız + Seçeceğiniz kategoride yayınlanan her yazıda adınıza teşekkür yer alacak + Adresinize Türkiye'nin önde gelen zeytinyağlarından ve yerel lezzetlerden derlenmiş bir yemek sepeti ve bir sürpriz hediye yollanacak.


Your name will be shared on our 'supporters' page + You willhave the opportunity to vote on on Yeşilist's "Future Research Topics" polls and will have prior access to these research + The "Eco-Hero of the Month" contents will feature your name and a thank you note + A selection of Anatolian olive oils, and a surprise gift  will be sent to your address.