Yolcu Yolunda Gerek

is creating Hayat yolculuğu... Kars Selim Yolgeçmez Köyü...

Select a membership level

Kim olursan ol gel, çocuklar için...
$5
per month

Köy okullarında okuyan çocuklara yaptığım fotoğraf eğitimine katkıda bulunmak isteyen herkesin katılımını sağlamak için farklı rakamlar belirledik.   


Instagram'da hikayelerden teşekkürler...

Kim olursan ol gel, çocuklar için...
$10
per month

Köy okullarında okuyan çocuklara yaptığım fotoğraf eğitimine katkıda bulunmak isteyen herkesin katılımını sağlamak için farklı rakamlar belirledik.   


Pastel boya, fon kartonu, bant, ayna gibi kırtasiye ihtiyacı için....


Instagram hesabından ve Facebook sayfasından hikayelerle teşekkür mesajı...  

Kim olursan ol gel, çocuklar için...
$20
per month

Köy okullarında okuyan çocuklara yaptığım fotoğraf eğitimine katkıda bulunmak isteyen herkesin katılımını sağlamak için farklı rakamlar belirledik.   


Tabii bu çocuklara güzel kitaplar da alınıyor. Küçük Prens, Küçük Kara Balık ve Muzaffer İzgü'nün kitapları gibi.... 


Instagram ve Facebook hesaplarından gönderilerde ve hikayelerde teşekkür mesajı...  

0

patrons

$0

per month

About

Bu çalışma gezgin fotoğrafçı Gökhan Yolcu'nun 3. ve 4. sınıf öğrencileri çocuklarla tanışmasıyla başlıyor. Çocukların aldıkları bu kısa ama tam dolu sanat eğitimiyle kendi hayatlarını çektikleri fotoğraflarla anlatma becerisi kazandırmayı hedefliyor.

İlk olarak Bingöl Karlıova Karlıova - Yeniköy İlkokulu'nda proje başladı. Proje formatı gereği 3 ve 4. sınıf öğrencisi 10 çocukla bir araya geldik. İki haftanın sonunda, sergide görüşmek için bir araya gelme sözü vererek Yeniköy’den ayrıldım.



Daha önce görüştüğüm Tunceli İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Gürsel Ekmekçi’nin destekleriyle Burmageçit Köyü'nde çalışmalara başladım. Burmageçit’te yine 3 ve 4. sınıf öğrencisi olan 12 çocuğumuzla ve yine toplamda iki hafta süren bir çalışma gerçekleştirdim. Araya giren bayram tatili nedeniyle kısa bir ara verdiğim çalışmamızın sergisini ilk olarak Burmageçit’te İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Gürsel Ekmekçi, İl Sağlık Müdürü Sayın Sercan Özaydın, AFAD İl Müdürü Sayın Cem Erdoğan’ın, değerli öğretmenlerimizin ve köy halkının katılımlarıyla açtık.


Daha sonra ilk çalışmamı yaptığım Bingöl Karlıova Yeniköy İlkokulu’na geçtim. İlk olarak Bingöl Valisi Sayın Kadir Ekinci’nin davetiyle Bingöl Hükümet Konağı’nda geniş katılımlı bir açılış yaptık. Ertesi gün de, çalışmayı yaptığım Yeniköy’de Karlıova Kaymakamı Sayın Levent Yetgin, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Bülent Çırağ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet Ali Yıldız’ın ve köy halkının katılımlarıyla sergimizi, okulumuzda tekrar açarak yöre halkının beğenisine sunduk.

Çalışma temelde iki hafta sürmektedir. Katılım için 3 ya da 4. Sınıf öğrencisi olması tercih edilir.
İlk ders tanışma ve ışık gölge oyunuyla kendi portrelerinin çizimiyle başlar. Sonraki günlerde çocuklarla birlikte Işık Dürbünü (Kaleideskop) yaparak çevreye farklı bakmaları sağlanır.
Fotoğrafın bir ifade biçimi olduğundan yola çıkarak çalışma drama çalışması üzerinden devam eder. Sonraki günlerde fon kartonlarından kendi yaptıkları kadraj kartonlarını kullanarak (Kara kadraj) dünyaya farklı bakışlarını göstermeleri beklenir. Çekime çıkmadan önce fotoğrafın tanımı, Karanlık Kutu diye adlandırılabilecek Camera Obscura’nın gösterilmesi ve Fotoğraf makinesinin ayarları ve basit kompozisyon kuralları temel olarak çocuklara gösterilir.
İlk hafta bu şekilde tamamlandıktan sonra ikinci hafta hava koşullarının el verdiği sürelerde çekim çalışması, yağışlı günlerde ise portre çekimi yapılır. En son değerlendirme aşamasında her çocuktan en az çektiği 3 fotoğrafı ve bir arkadaşının çektiği kendi portresi yer alır. Bu fotoğraflarla sergi ve foto-kitap hazırlanır.


2019 yılında 'Hayat Yolculuğunun Fotoğraflarını Sen Çekebilirsin' projesinde program...

16 Eylül – 27 Eylül arasında Kars Selim Yolgeçmez Köyü İlkokulunda,
7 Ekim – 18 Ekim arasında Ordu Perşembe Kovanlı Köyü İsmail Dede İlkokulunda,
30 Ekim – 8 Kasım arasında Balıkesir Marmara Adası Çınarlı Köyü İlkokulunda,
25 Kasım – 6 Aralık arasında Sakarya Kocaali Şerbetpınarı Köyü İlkokulunda,
16 Aralık – 27 Aralık arasında Muğla Fethiye Kaya Köy İlkokulunda...


Recent posts by Yolcu Yolunda Gerek

How it works

Get started in 2 minutes

Choose a membership
Sign up
Add a payment method
Get benefits