Dünyadan Sesler

Dünyadan Sesler

Creating a Radio Station

Select a membership level

$8
per month
  • General Support

♫♫

$8
per month
♫♫
  • General Support

♫♫♫

$50
per month
♫♫♫
  • General Support

4

patrons

About Dünyadan Sesler

Dünyadan Sesler is an Istanbul-based music platform that started out in 2011 with the motto Discover the Music.

This journey that we started to share the music we listen to turned into a pleasant collective work with hundreds of thousands of listeners. The music we shared was appreciated in Turkey and around the world and was listened to by millions. We collaborated with leading cultural and entertainment organizations in our work with musicians and record companies from all over the world.

Dünyadan Sesler continues to be at the very heart of the art as one of Turkey's leading music platforms, with YouTube videos, 24/7 online radio broadcasts, a blog entirely about music content, and initiatives in the music industry.Dünyadan Sesler, 2011 yılında Müziği Keşfet mottosuyla yola çıkan İstanbul merkezli bir müzik platformu.

Dinlediğimiz müzikleri paylaşmak için başladığımız bu yolculuk yüz binlerce dinleyiciyle keyifli kolektif bir işe dönüştü. Paylaştığımız müzikler Türkiye’de ve dünyada karşılık buldu, milyonlarca dinlendi. Dünyanın dört bir yanından müzisyenler ve plak şirketleriyle yaptığımız işlerde Türkiye'nin önde gelen kültür ve eğlence kuruluşlarıyla işbirlikleri yaptık.

Dünyadan Sesler bugün YouTube videoları, 7/24 online radyo yayını, sadece müzik içeriklerinden oluşan blog yayını ve müzik endüstrisindeki girişimleriyle Türkiye’nin en büyük müzik platformlarından biri olarak sanatın kalbinde yer almaya devam ediyor.

How it works

Get started in 2 minutes

Choose a membership
Sign up
Add a payment method
Get benefits