Rasyonalist

is creating Bilimsel İçerikler

Select a membership level

Kuyruklu Yıldız

reward item
reward item
$1
per month
Gökyüzüne bakıldığında adeta bir kuyruğu olan yıldız gibi görünseler de yıldızlarla hiçbir alakaları yoktur. Aslında asteroitlerle benzerlik gösterirler, fakat yörüngeleri sırasında Güneş'e yaklaştıkça artlarında gaz ve irili ufaklı taşlardan bir kuyruk bırakırlar. Dünya'nın bu kalıntıların içerisinden geçmesi, meşhur gök taşı yağmurlarını oluşturur.

Kahverengi Cüce

reward item
reward item
$2
per month
Kahverengi cüceler, "neredeyse" yıldızlardır. Kütleleri bir yıldız gibi çekirdeklerinde enerji üretimini sağlayacak nükleer füzyonu gerçekleştirmeye tam yeterli değildir. Fakat bir takım hareketliliklere sahip olmaları onları gezegenle yıldızlar arasında bir yere koyar.

Asteroit

reward item
reward item
$3
per month
Asteroitler küçük, biçimsiz, kayaçlı yapılı gök cisimleridir ve genellikle başı boş dolaşırlar. Her ne kadar Dünya ile kıyaslandığında ufacık olsalar da, çarptıklarında yeryüzündeki yaşamı yok edecek kadar etkili olabilirler.

About Rasyonalist

Rasyonalist adıyla 2016 yılında bir bilim sitesi olarak başladığımız bu serüvene, alanında başarılı ve profesyonel bilim gönüllüleri olarak sayısız mecradan devam ediyoruz. An itibariyle 1000'i aşkın içeriğimizle, Türkiye’nin en güvenilir bilim siteleri arasında yer alarak, sizlere tamamen ücretsiz bir biçimde bilgiye erişim imkanı sunuyoruz.

Eğitime aç olduğumuz şu günlerde, uzman kadromuzla; bilimin, felsefenin ve sanatın birçok dalından çeşitli konularını, daha önce ele alınmamış detaylarıyla pedagojik olarak geliştirip, etkili bir anlatım biçimiyle, her yaştan her kesimin anlayabileceği basitliğe indirgeyerek anlatıyoruz.

Bunların yanında üniversitelerin lisans ve lisanüstü seviyelerinde kaynak olarak kullanılabilecek seviyede teknik makaleler ele aldığımız gibi; hazırladığımız araştırma yazılarını, bilimsel inceleme makaleleri standartlarında işleyerek bir bilim sitesi olarak kalite ve güven aşılıyoruz.

Yalnızca bilimsel bilgiyi değil, bilimsel düşünme biçimini aşılamak da bizlerin birinci önceliğidir.

Bir bilim sitesi olarak Türkçe bilim literatürüne yaptığımız katkıların yanında, sizlerle birebir temas halinde bulunarak, bilimsel düşünce biçimlerinin geliştirilmesi adına çeşitli sohbetler ve tartışmalar gerçekleştiriyor, sizlerden gelen soruları yanıtlıyoruz. Bu teması sağlayabilmek için aktif olarak birçok sosyal medya platformunda sizlerleyiz.

Hakkımızda daha fazlası için: https://rasyonalist.org/rasyonalist-bilim-sitesi-hakkimizda/

Recent posts by Rasyonalist

How it works

Get started in 2 minutes

Choose a membership
Sign up
Add a payment method
Get benefits